Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Jarosław Krawędkowski 14.08.2020

Dzięki wygranej z Gazpromem, Polacy płacą mniej za gaz

Jak wygranie sporu cenowego z Gazpromem przełożyło się rachunki za gaz dla przeciętnego Kowalskiego oraz dla całego rynku energetycznego w Polsce - mówił w audycji "Winien i Ma" radiowej Trójki Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images

Jerzy Kwieciński przypomniał, że jego firmie udało się bardzo szybko wdrożyć decyzję Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, która ustanowiła nową formułę cenowa między stroną polską a Gazpromem.


gazociąg free shutter 1200.jpg
Wygrana z Gazpromem to mniejsze koszty PGNiG. Spółka podała statystyki

Polska płaci już za gaz normalne, europejskie ceny

- Nie ma co ukrywać, że jest ona znacznie korzystniejsza od tej z poprzednich lat, co skutkuje tym, że płacimy już za gaz po normalnych europejskich cenach oraz tym, że mogliśmy się domagać zwrotu nadpłaty za okres 5 lat. A była to spora nadpłata, bo wynosiła ponad 1,6 mld dolarów - przypomina szef koncernu.

Rachunek za gaz zmalał w ciągu ostatnich lat prawie o jedną piątą

Jak dodaje, obecna cena gazu na rynkach światowych notuje historyczne minima, a to oznacza, że przekłada się ona na mniejsze rachunki przeciętnego Kowalskiego.


gazprom free 1200.jpg
UOKiK nałożył blisko 213 milionów złotych kary na Gazprom

- Ostatnia obniżka z końca czerwca za błękitne paliwo wyniosła 10,6 proc. i to już druga obniżka cen gazu w tym roku – mówił prezes Jerzy Kwieciński.

Zauważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli za rządów zjednoczonej prawicy rachunki za gaz zmniejszyły się o 18 procent, czyli o prawie jedną piątą.

Mniejsza cena gazu oznacza tańszą energię elektryczna i cieplną

A to oczywiście przekłada się na polski rynek energii – gdyż przy tańszym gazie energia elektryczna czy cieplna, która jest z niego produkowana, również jest tańsza.

Podczas audycji, w której uczestniczyli również Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego mówiono również o życiu po koronawirusie oraz  polskim eksporcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Wojciech Surmacz. 

 


Posłuchaj
46:35 Marcin Roszkowski i Piotr Arak gośćmi audycji "Winien i ma" ( Wojciech Surmacz PR3) Marcin Roszkowski i Piotr Arak gośćmi audycji "Winien i ma" ( Wojciech Surmacz PR3)

 

PR3/PR24/Wojciech Surmacz/jk