Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 26.08.2020

Eksperci: rola przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo zawsze rośnie podczas kryzysu

Znaczenie największych przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo w kryzysie gospodarczym rośnie. Jednak nie wszystkie podmioty publiczne mają się równie dobrze  – mówili goście "Rządów Pieniądza": ekonomiści: Marek Zuber oraz Adam Ruciński z firmy BTFG.

- Z jednej strony faktycznie możemy mówić o utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego przez duże firmy, kontrolowane przez Skarb Państwa: np. PKN Orlen, czy PGNiG, które pomimo pandemii świetnie sobie radzą. Ale często zapominamy o firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa, które przynoszą straty – mówił Adam Ruciński.

koronawirus maska ekonomia finanse 1200.jpg
"Jedyny pomysł to zadłużanie się". Ekonomista o walce z pandemią koronawirusa

Państwowa spółka nie gwarantuje rentowności 

Adam Ruciński wskazywał że niektóre banki, które ponoszą straty nie tylko w wyniku pandemii, ale pewnie także dlatego, że popełniono duże błędy w ich zarządzaniu.

- Z jednej strony mamy piękny przykład PKO BP, ale z drugiej strony np. Alior, czy Bank Pocztowy, na który dokonano odpisu. Takie jest życie gospodarcze, w którym jedne sektory radzą sobie lepiej, a inne gorzej. Ale pokazuję te przykłady po to, żeby nie przekazywać obrazu medialnego, że wszystkie przedsiębiorstwa z udziałem państwa świetnie sobie radzą – wskazywał Adam Ruciński.

Jak stwierdził Adam Ruciński "fajnie jest zarządzać spółką, która jest w pewnym sensie monopolistą, bo trudno żebyśmy zrezygnowali z tankowania samochodów czy samolotów". Warto postawić się dziś na miejscu np. szefa firmy turystycznej, bo wtedy trudniej pochwalić się dobrymi wynikami.

- Bardzo dużo pieniędzy wpompowaliśmy w gospodarkę, zadłużyliśmy się jako państwo i to jest dobre podejście w czasie kryzysu. Jest to pewna forma inwestycji, dlatego na mówienie o sukcesie jest jeszcze za wcześnie – stwierdził Adam Ruciński.

Co z zadłużeniem budżetu ?

- Premier ma dziś potężną dziurę w budżecie, która nie wynika z jego działalności tylko z kryzysu, ale dziś nie stawiałbym jeszcze tezy, że lepiej sobie radzimy od innych. Musimy poczekać z taką oceną – oceniał Marek Zuber.

Odniósł się do struktur różnych gospodarek, których PKB np. Hiszpanii w 13 proc. pochodzi z turystyki, we Włoszech w 12 proc., a w Grecji w ponad 20 proc., a w Polsce tylko 5 proc. Dlatego jest oczywiste że spadek PKB w Polsce będzie mniejszy niż gdzie indziej, bo to właśnie turystyka najbardziej ucierpiała w związku z COVID-19.


wzrost PKB 1200.jpg
Prezes PTE o stanie gospodarki: w 2021 roku odbicie na poziomie kilku procent

Jak skonsolidować kapitał narodowy ? 

- Konsolidacja nie powinna wypływać od polityków, ale od właścicieli firm, którzy powinni dostrzec w tym szasnę (…). Wszystkie statystyki, literatura pokazują jednak, że konsolidacja zwykle nie wychodzi – mówił Adam Ruciński.

Zdaniem Marka Zubera konsolidacja może polegać na tym, że jeżeli mamy projekt, na który potrzeba wiele miliardów złotych, to firmy się ze sobą dogadują, tworzą spółkę córkę, angażują w nią środki i wspólnie realizują inwestycję.

- Konsolidacja jest często potrzebna, ale nie zrobimy tego nakazami rządu, potrzebne jest do tego wsparcie państwa w formie różnych grantów, etc. – mówił Marek Zuber.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:56 Adam Ruciński i Marek Zuber gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Adam Ruciński i Marek Zuber gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

 

PR24/Anna Grabowska/SW