Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 08.09.2020

Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

- Chcemy, by jesienią rząd procedował nad rozwiązaniami wzmacniającymi nowe inwestycje oraz reinwestowanie w Polsce - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ma zostać stworzony m.in. status inwestora strategicznego.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz brała udział w otwarciu konferencji Foreign Direct Investment Forum, gdzie zwróciła uwagę, że kryzys gospodarczy wywołany COVID-19 jest niespotykany na skalę globalną. - Atakuje stronę popytową i podażową, zamraża stosunki społeczne, które są istotą wymiany handlowej - podkreśliła.

inwestorzy umowa 1200.jpg
Firmy w tarapatach mogą liczyć na pomoc państwa. Polityka Nowej Szansy wchodzi w życie

Wzmocnić komponent inwestycyjny

Odnosząc się do sytuacji Polski - jak radzi sobie z kryzysem - Jadwiga Emilewicz powiedziała, że po dwóch kwartałach "nie możemy mówić o czasie przeszłym dokonanym, bo do momentu, kiedy nie będziemy mieli skutecznej terapii na COVID-19, będziemy żyć w cieniu niepewności".

- Po tych dwóch kwartałach jednak Polska gospodarka radzi sobie w tym trudnym okresie relatywnie dobrze. Możemy mówić o bolesnym potknięciu, a nie upadku - oceniła wicepremier.

Odwołała się w tym aspekcie m.in. do danych dotyczących PKB. Mimo że jest on ujemny, to - jak podkreśliła - Polska jest obecnie na trzecim miejscu w UE za Litwą i Finlandią. Nasz kraj ma też najniższy spadek PKB, jeśli chodzi o duże państwa członkowskie.

Szefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę, że w dobie koronawirusa, sytuacji gospodarczej wywołanej tym wirusem, rząd chce zdecydowanie wzmocnić komponent inwestycyjny, ściągania ich do naszego kraju. Odpowiedni pakiet w tej sprawie ma być procedowany przez rząd jesienią. Minister Emilewicz poinformowała, że resort rozwoju pracuje obecnie nad wprowadzeniem "statusu inwestora strategicznego".

Jadwiga Emilewicz pap 1200.jpg
"Okazał się znacznie niższy, niż prognozował rynek". Minister rozwoju o spadku PKB

"Status VIP" dla inwestora

Nowe rozwiązania byłyby skierowane do największych inwestorów, chcących zainwestować ok. miliard złotych, stworzyć przynajmniej tysiąc nowych miejsc pracy, zatrudniających obecnie 3 tys. pracowników. Ta propozycja będzie jednak jeszcze konsultowana z biznesem – zastrzegła wicepremier, wyjaśniając, że tacy inwestorzy będą mogli skorzystać z ze "statusu VIP", szybkiej ścieżki administracyjnej dotyczącej m.in. pozwoleń na budowę, wsparcia relokacji pracowników i ich legalizacji w naszym kraju.

– Mamy nadzieję, że ta specjalna ścieżka sprawi, że w najbliższych latach będziemy nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania – oceniła Jadwiga Emilewicz.

Drugim rozwiązaniem, jakie ma pomóc rozruszać inwestycje, ma być ulga robotyzacyjna/automatyzacyjna. Ma pozwolić odliczać prawie dwukrotnie większą kwotę od wydatków w automatyzację linii produkcyjnych. Ministerstwo Rozwoju pracuje obecnie nad katalogiem usług, zakupów, które miałby podlegać tej uldze. Nowa ulga miałaby obowiązywać od nowego roku.

Estoński CIT zachęci do inwestowania

Uproszczone mają też zostać zasady inwestycyjne w Specjalnych Strefach Ekonomicznych – poprzez obniżenie limitu wartości inwestycji, którą można obliczyć od podstawy opodatkowania, jeśli jest się już inwestorem i skorzystano z pomocy publicznej.

Czwartym elementem ma być zapowiadany tzw. estoński CIT.

– Uwalnia on środki w przedsiębiorstwach, po to, by zachęcać do inwestowania. Obowiązek podatkowy pojawia się, dopiero kiedy spółka zechce wypłacić dywidendę – przypomina minister rozwoju.

Szefowa resortu dodała, że w ministerstwie są prowadzone prace również nad sposobem ubiegania się i wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

– Chcemy tak to zaprojektować, by móc po nie sięgnąć już w przyszłym roku – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS