Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 22.09.2020

Remonty, podróże i samochody. Jak wyglądają jesienne plany finansowe Polaków?

Co piąty Polak planuje jesienią remont domu lub mieszkania, co ósmy ankietowany zamierza w najbliższym czasie kupić nowy samochód, ale prawie 40 proc. w ogóle nie robi żadnych większych jesiennych planów finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Najnowszy raport Santander Consumer Banku "Polaków portfel własny – czas zmian" pokazuje m.in., że 21,8 proc. Polaków zamierza jesienią przeprowadzić odkładany wcześniej remont domu lub mieszkania. Wśród tej grupy ankietowanych wyróżniają się mieszkańcy wsi z wynikiem 32 proc. oraz najlepiej zarabiający (28 proc.).

Takie zmiany planuje również znacząca część badanych z najniższymi dochodami, nieprzekraczającymi 2 tys. zł miesięcznie (45 proc.). Są to długo wyczekiwane przez analityków metamorfozy, ponieważ w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa wiosną br. z remontu zrezygnowało ponad 17 proc. Polaków.


handel sklepy galeria galerie handlowe EN 1200.jpg
Minister finansów: konsumpcja prywatna i publiczna oraz eksport głównymi motorami wzrostu gospodarczego

Samochód dopiero na drugim miejscu inwestycji 

Wśród jesiennych planów badanych na drugim miejscu, choć ze znacznie mniejszą liczbą wskazań (11,5 proc.) plasują się wydatki związane z zakupem lub naprawą samochodu. Co dziesiąty ankietowany wskazał na późny urlop, a także wydatki na edukację dziecka.

Pieniądze 500+ na edukację dzieci 

Z badania wynika, że do jesiennych wyjazdów z największym entuzjazmem podchodzą najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat (20 proc.), co - zdaniem autorów publikacji - może mieć związek z koniecznością przełożenia przez nich letnich wypraw z uwagi na sytuację epidemiczną.

W edukację swoich pociech inwestować planują z kolei głównie kobiety (13 proc. w porównaniu do 7 proc. mężczyzn) oraz osoby otrzymujące wsparcie z programu 500+ na dwoje lub więcej dzieci (42 proc.).

"Wbrew obawom o kolejny lockdown i mimo różnego modelu funkcjonowania szkół i biur, Polacy nie planują już raczej większych wydatków na zakup sprzętu elektronicznego. Takie plany ma tylko nieco powyżej 4 proc. ankietowanych. Prawie 40 proc. Polaków (37,6 proc.) w ogóle nie robi żadnych większych jesiennych planów finansowych. W tej grupie dominują kobiety (44 proc.), osoby starsze powyżej 70. roku życia (65 proc.) oraz niepobierający świadczenia 500+ (44 proc.)" - wynika z analizy banku Santander.


Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Raport Deloitte: Polacy coraz mniej boją się przeznaczać pieniądze na konsumpcję


Kredyt na nagłe wydatki

Jednocześnie zdaniem 28,7 proc. Polaków zadeklarowało, że w chwili pojawienia się nieprzewidzianych wydatków skorzystałoby z kredytu gotówkowego. Chętnie wykorzystałyby tę opcję kobiety (36 proc. w porównaniu do 21 proc. mężczyzn) oraz połowa mieszkańców dużych miast takich jak Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz. Ponadto co piąty badany zadeklarował (20,8 proc.), że dzięki kredytowi byłby w stanie przeprowadzić zaplanowany remont. Stwierdził tak co czwarty ankietowany przed 30. rokiem życia (25 proc.) oraz 26 proc. 50-latków.

PR24/IAR/PAP/sw