Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 24.09.2020

Polityka Nowej Szansy uzupełni tarcze antykryzysowe. Zobacz, jak otrzymać dodatkowe wsparcie

Od 24 września przedsiębiorcy zmagający się z ekonomicznymi trudnościami, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej, mogą składać wnioski o wsparcie za pomocą instrumentów przygotowanych przez rząd w ustawie dotyczącej Polityki Nowej Szansy.

Chodzi o firmy, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne i chcą uratować swój biznes oraz mają na to pomysł. Instrumenty Polityki Nowej Szansy uzupełniają znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych.

Na wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych trudnościami rocznie, przez 10 lat, trafiać będzie z budżetu państwa 120 mln złotych. Dodatkowo pula ta będzie zasilona środkami z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych.

- Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia - wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanych przez epidemię COVID-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju.

firma pracownik pracodawca 1200.jpg
Bartosz Marczuk: państwo i jego instytucje pomogły przedsiębiorcom i pracownikom w dobie koronawirusa

- Środki pochodzące z tej ustawy można jednocześnie łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach tarczy antykryzysowej. Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteśmy gotowi do podjęcia się nowego wyzwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z biznesem, w tym również z przedsiębiorcami znajdującymi się w trudnej sytuacji, posiadamy niezbędny know-how w obszarze restrukturyzacji, którym będziemy w stanie się podzielić z beneficjentami programu – poinformował Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kto może skorzystać z pomocy

O wsparcie ubiegać będą się mogli przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ze wszystkich segmentów, poczynając od mikro, małych, średnich i kończąc na dużych firmach. Beneficjentami nowego programu wsparcia zostać mogą przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej bądź tacy, którzy są już w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo ci, którzy stanęli wobec groźby likwidacji.

Gdzie składać wnioski o wsparcie

Nabór wniosków ma charakter ciągły. Wniosek o pomoc można złożyć bezpośrednio w Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest operatorem programu lub w Ministerstwie Rozwoju lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP albo drogą pocztową.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu zawierającego niezbędne elementy zawarte w Ustawie z dnia 16 lipca o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.


Posłuchaj
05:40 Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1) Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1)

 


Ministerstwo Rozwoju, PR24, akg