Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 30.09.2020

Soboń: wszyscy pracownicy górnictwa będą mogli spokojnie dokończyć pracę w swoim zawodzie

Przystępujemy do prac nad dużą umową społeczną, która gwarantuje zgodę na transformację polskiego górnictwa i polskiej energetyki, co jest możliwe przy zgodzie Komisji Europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, komentując podpisane w zeszłym tygodniu porozumienie z górniczymi związkami, które zakończyło spór o kształt reformy górnictwa. 

Przypomnijmy, że w treści sygnowanego dokumentu rząd zobowiązuje się między innymi do wystąpienia do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc publiczną, w szczególności finansowanie bieżącej produkcji, celem zapewnienia stabilności funkcjonowania spółek górnictwa węgla kamiennego podczas stopniowej do 2049 roku likwidacji branży górniczej.

Posłuchaj
05:11 PR1_MPLS 2020_09_30-16-35-57.mp3 W Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń - mówił o podpisanym niedawno porozumieniu rząd-górnicy. (PR1/Błażej Prośniewski)

- Gwarancje pracy pod ziemią (dla górników - red.) są absolutnie realne, jeżeli spojrzymy na liczbę osób, które będą wychodziły z górnictwa każdego roku i system przesuwania pracowników do innych zakładów górniczych - mówił o podpisanym z przedstawicielami branży górniczej porozumieniu Artur Soboń w radiowej Jedynce.

- Wszyscy pracownicy górnictwa będą mogli spokojnie dokończyć pracę w swoim zawodzie - zapewniał wiceminister aktywów państwowych.

górnictwo free 1200.jpg
Ostatnia kopalnia będzie zamknięta w 2049 roku. Porozumienie ws. transformacji górnictwa podpisane

Pytany o miejsca pracy na Śląsku poza górnictwem - Soboń odparł, że tereny pogórnicze czeka transformacja, na którą zostaną przeznaczone środki m.in. z funduszu odbudowy, w ramach specjalnych stref ekonomicznych, czy z polityki spójności.


Jak powiedział gość radiowej Jedynki - jednak bez zgody KE na polski plan stopniowej likwidacji górnictwa transformacja tego sektora gospodarki będzie znacznie trudniejsza.

Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg