Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 19.10.2020

Pandemia nie zatrzyma inwestycji. Trzy kolejne miejscowości zyskają obwodnice

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisuje kolejne umowy na projektowanie i budowę dróg w ramach programu stu obwodnic, a Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że pandemia COVID–19 nie zatrzyma inwestycji drogowych.

Przed południem mazowiecki oddział GDDKiA podpisał umowy na prace przygotowawcze do budowy obwodnic Zwolenia i Skaryszewa.  Inwestycje o łącznej długości około 15 kilometrów powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Dokumentację projektową obwodnicy Skaryszewa wykona firma Arkas-Projekt. Wartość umowy to  prawie 2 miliony złotych. Dokumentację obwodnicy. Zwolenia przygotuje natomiast  za prawie dwa i pół miliona złotych  firma Multiconsult Polska. Wykonawcy na opracowanie dokumentacji mają 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac przypada na koniec 2023 roku.

polskie radio kierowców 1200.jpg
Aktualne informacje o sytuacji na drogach. Wystartowało Polskie Radio Kierowców

Obwodnica Skaryszewa o długości około 6 kilometrów powstanie w nowym śladzie drogi krajowej numer 9. Zostanie zaprojektowana w układzie ruchu północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

Z kolei obwodnica Zwolenia zostanie zaprojektowana w nowym śladzie, w układzie północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12.
Podobnie, jak w przypadku Skaryszewa, celem obwodnicy Zwolenia jest wyprowadzenie ruchu z centrum miejscowości.

Nowe obwodnice również w Małopolsce

Także dziś rozpoczęła się budowa obwodnicy miejscowości Rybna w województwie małopolskim. Na uroczystości związanej z inauguracją inwestycji był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu podkreślił, że koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów.

 - Żadna z tysięcy budów w Polsce nie stała się ogniskiem epidemii. To zasługa przedsiębiorców i ich ostrożności – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Obwodnica została dofinansowana z funduszu dróg samorządowych. Wsparcie wynosi 19 milionów złotych.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md