Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 29.10.2020

Nawet 250 tys. zł na nowy biznes na wsi. Zobacz, na co można otrzymać dotację

Od dziś do końca listopada rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie. W przypadku jednego miejsca dofinansowanie wyniesie 150 tysięcy złotych. Przy dwóch premia wzrasta do 200 tysięcy, a przy trzech - do 250 tysięcy złotych.

O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który między innymi jest ubezpieczony w KRUS - w pełnym zakresie - nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy. O środki może wnioskować zarówno osoba, która chce rozpocząć działalność pozarolniczą po raz pierwszy, jak i osoba, która przez ostatnie 24 miesiące miała zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą.

O wsparcie mogą starać się tez osoby, które prowadzą już biznes na wsi, ale chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.
Pierwszą ratę premii w wysokości 80 procent środków rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy. Będzie miał na to dziewięć miesięcy.

rolnictwo1200.jpg
Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy

Pozostałe 20 procent wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu - nie później niż dwa lata od wypłaty pierwszej raty. 70 procent kwoty dofinansowania musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli na przykład zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia.

Posłuchaj
00:38 10711559_1.mp3 Od 29 października do końca listopada rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Agnieszka Jasik/IAR

Pozostałe środki można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Firma założona dzięki dotacji może zajmować się między innymi sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi.

IAR, PR24, akg