Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 26.11.2020

Małe banki radzą sobie lepiej niż duże. Znamy dane KNF

Pierwszy raz od wielu lat banki spółdzielcze mają wyższą rentowność niż komercyjne - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zaznacza dziennik, powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego, w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku łączny zysk banków spółdzielczych wyniósł 482 mln zł.

Gazeta podała, że jest on gorszy o 8 proc. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku, ale w mniejszym stopniu niż w bankach komercyjnych. "Tam zyski są niemal o połowę mniejsze niż przed rokiem" - podkreśla "DGP".

dom pieniądze nieruchomości kredyt hipoteczny 1200_de.jpg
Raport: nie słabnie popyt na mieszkania i na kredyty mieszkaniowe

Mniejszy bank, mniej problemów

Według nadzoru wśród 20 banków, które w okresie styczeń–wrzesień zanotowały stratę, jest dziewięć komercyjnych i 11 spółdzielczych. "Ale wśród tych pierwszych na minusie był niemal co trzeci, gdy wśród BS – jeden na 50" - pisze gazeta.

"A to właśnie spółdzielcy byli powszechnie uważani za słabe ogniwo sektora, m.in. ze względu na większą podatność na obniżki stóp procentowych. Przez długi czas ryzyko pogorszenia wyników w związku z cięciem stóp zamykało dyskusję na ten temat w gronie Rady Polityki Pieniężnej" - czytamy. Dodano, że sytuacja zmieniła się dopiero po wybuchu pandemii.

"Okazuje się, że BS znoszą nową sytuację lepiej niż komercyjne, przynajmniej jeśli spojrzeć na osiągane zyski. Zróżnicowanie po części wynika z tego, że banki spółdzielcze to niewielkie instytucje, które w przeszłości nie uczestniczyły w ostrej walce konkurencyjnej i dziś unikają związanych z tym problemów, a po części ze stosowania innych zasad rachunkowości" - napisał dziennik.

Jak zaznacza, podatek bankowy płaci się po przekroczeniu poziomu 4 mld zł aktywów. Dotyczy to niemal wszystkich banków komercyjnych i żadnego spółdzielczego - poinformowano w "DGP".

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md