Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Stanisław Brzeg-Wieluński 26.11.2020

PKP PLK ogłosiły plany inwestycyjne do końca 2021 roku

Blisko 400 projektów na kwotę 17 miliardów złotych. Do końca 2021 roku zarządca sieci kolejowej chce wdrożyć co najmniej 60 projektów inwestycyjnych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Część z nich otrzyma wsparcie z unijnych funduszy. Niektóre zakładają pomoc z nowej perspektywy unijnego budżetu.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel wymienił kilka planowanych inwestycji, wśród których znalazły się między innymi – przebudowa stacji w Ełku i Słupsku, przebudowa odcinków trasy kolejowej Białystok – Ełk, Kościerzyna – Somonino, Somonino – Kartuzy. Prowadzone będą także prace na obwodnicy towarowej Poznania. Dzięki temu miasto ma zyskać system pasażerskiej kolei aglomeracyjnej. 


shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu

Inwestycje nie tylko w metropoliach 

Zarządca sieci kolejowej planuje też przetargi na mniejsze inwestycje, wśród których znalazły się małe remonty i prace utrzymaniowe. Chodzi między innymi o Modernizację mostu kolejowego w Kostrzynie nad Wartą, remont przejazdów kolejowo-drogowych w Zielonej Górze, rewitalizacja tak zwanych obiektów inżynieryjnych w Małopolsce, czyli mostów, wiaduktów i przejazdów, a także rewitalizacja linii z Dobrego Miasta do Braniewa.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zapewnił, że przetargi na roboty będą ogłaszane systematycznie tak, by nie zaburzyć równowagi na rynku budowlanym. Prezes dodał, że w najbliższych latach będą kontynuowane prace modernizacyjne na warszawskim węźle kolejowym. W tej chwili trwają prace na dworcu Warszawa Zachodnia.


pociąg pkp intercity 1200.jpg
Rusza rządowa inwestycja, na którą czekano od lat. Rozbudowa i modernizacja stacji PKP Warszawa Zachodnia

Warszawa Wschodnia do modernizacji 

Wkrótce rozpoczną się prace na stacji Warszawa Wschodnia. Ireneusz Merchel podkreślił, że prace prowadzone są w ten sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływały na ruch kolejowy. Wartość Krajowego Programu Kolejowego wynosi w tej chwili 75 miliardów złotych.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że kolej jest w tej chwili jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych środków transportu. Dlatego też resort będzie wspierał kolejowe inwestycje. Krajowy Program Kolejowy został wsparty dodatkową sumą w wysokości 9 miliardów złotych.

 

 

Posłuchaj

05:43 Michał Stilger rzecznik prasowy PKP SA mówi o planach inwestycyjnych (Ekspres Gospodarczy PR1) Michał Stilger rzecznik prasowy PKP SA mówi o planach inwestycyjnych (Ekspres Gospodarczy PR1)

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak