Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 28.11.2020

Szczepionka przeciw COVID-19 na celowniku hakerów z Korei Północnej

Północnokoreańscy hakerzy próbowali włamać się do systemów brytyjskiego producenta leków AstraZeneca - poinformowała agencja Reuter. Atak się nie powiódł.

Według dwóch osób zajmujących się szczepionką, hakerzy udawali rekruterów w serwisie internetowym LinkedIn i WhatsApp, aby skontaktować się z personelem AstraZeneca z fałszywymi ofertami pracy.

Według jednego ze źródeł Agencji, próby włamania były skierowane do "szerokiego kręgu ludzi", w tym pracowników zajmujących się badaniami nad COVID-19, ale uważa się, że nie zakończyły się one sukcesem.

Shutterstock haker 1200.jpg
Atak hakerów z Korei Północnej. Chcieli wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

Udawali rekruterów z LinkedIn i WhatsApp

Następnie wysłali dokumenty, które rzekomo były opisami stanowisk, które były przeplatane złośliwym kodem zaprojektowanym w celu uzyskania dostępu do komputera ofiary.

Misja Korei Północnej przy ONZ w Genewie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Pjongjang wcześniej zaprzeczył przeprowadzaniu cyberataków.

AstraZeneca, która pojawiła się jako jeden z trzech największych twórców szczepionek COVID-19, odmówiła komentarza.

Atak przypisywany hakerom z Korei Północnej

Źródła, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziały, że narzędzia i techniki użyte w atakach wykazały, że były one częścią trwającej kampanii hakerskiej, którą amerykańscy urzędnicy i badacze cyberbezpieczeństwa przypisali Korei Północnej.

shutterstock nauka zdalna lekcje zdalne free 1200.jpg
NASK, Facebook i UNICEF ruszają z projektem "Przystań w sieci". Ma chronić polską młodzież przed cyberprzestępcami

Kampania wcześniej skupiała się na firmach zbrojeniowych i organizacjach medialnych, ale w ostatnich tygodniach dotyczyła celów związanych z COVID.

Reuters zauważa, że cyberataki na organizacje zajmujące się zdrowiem, naukowców zajmujących się szczepionkami i na producentów leków gwałtownie wzrosły podczas pandemii COVID-19.

Zachodni przedstawiciele twierdzą, że każda skradziona informacja może zostać sprzedana dla zysku, wykorzystana do wyłudzenia ofiar lub aby dać zagranicznym rządom cenną przewagę strategiczną w walce o powstrzymanie choroby, która zabiła 1,4 miliona ludzi na całym świecie.

Reuter, jk