Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 01.12.2020

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 3,0 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

W październiku wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

Dane o inflacji w ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Spadku CPI na początku przyszłego roku spodziewa się Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej.

PIE zwrócił uwagę, że dynamika cen żywności obniżyła się głębiej od rynkowych prognoz – spadła obecnie do 2 proc. rdr. "Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w listopadzie z 4,2 proc. do 4,3 proc. rdr, nieco wyżej od rynkowych szacunków" - wskazał Michał Gniazdowski z zespołu makroekonomii PIE.


Analitycy PIE uważają, że wysoka dynamika inflacji bazowej nadal związana jest z cenami usług. "Wzrost w Polsce jest zdecydowanie wyższy na tle państw Europy Zachodniej i Środkowowschodniej" – podali w swojej analizie. Wyjaśnili, że z jednej strony to efekt dużych podwyżek cen administrowanych np. wywozu śmieci i opłat mieszkaniowych; z drugiej to skutek wzrostu kosztów pracy.

"Spodziewamy się, że obydwa czynniki dalej będą podtrzymywać wzrost inflacji w 2021, nawet pomimo wyraźnego spadku popytu" - ocenili. PIE prognozuje, że CPI spadnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) w I kwartale 2021 r. Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej.



"Niższych wyników spodziewamy się już w styczniu, pomimo wprowadzenia nowych obciążeń podatkowych – opłaty mocowej oraz podatku cukrowego" - wskazali. W kolejnych kwartałach CPI oraz inflacja bazowa, napędzane przez wyższe ceny usług, powinny oscylować wokół poziomów 2,5-3 proc. rdr. – wskazali eksperci rynkowi PIE.


PR24/IAR/PAP/sw