Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 01.12.2020

Znamy nowy raport OECD. Kościński: organizacja dobrze ocenia naszą gospodarkę

W swoich najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dobrze ocenia polską gospodarkę. Spadek PKB w 2020 r. będzie według organizacji niższy od naszych założeń budżetowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Minister zwrócił uwagę, że opublikowanej dzisiaj prognozie OECD organizacja przewiduje, że w tym roku polski PKB spadnie o 3,5 proc., natomiast w kolejnych latach PKB wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. - To pozytywne prognozy zbieżne z rynkowymi - zauważa, cytowany we  komentarzu resortu finansów, Kościński.

- Możemy się zatem spodziewać, że Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo przez kryzys wywołany pandemią. OECD wskazuje, że nie powinniśmy zbyt wcześnie zacieśniać polityki fiskalnej, bo może to przeszkodzić w powrocie na ścieżkę wzrostu - powiedział Kościński.

- W swoich prognozach OECD zauważa i chwali działania naszego państwa podejmowane zarówno w sferze polityki fiskalnej, jak i monetarnej, które zapobiegły głębszej recesji w 2020 r. Według organizacji działania mające na celu ochronę dochodów, miejsc pracy i płynność firm w sposób skuteczny przyczyniły się do wsparcia polskiej gospodarki - dodał szef resortu finansów.

giełda makler 1200.jpg
GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Jest szansa na odbicie gospodarcze

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podała w swoich prognozach, że prognozuje spadek polskiego w 2020 r. o 3,5 proc., a w 2021 i 2022 r. wzrost wskaźnika o 2,9 i 3,8 proc.

"Po mocnym odbiciu w III kw. 2020 r., z uwagi na odroczoną konsumpcję i wsparcie rządu, produkt krajowy ponownie obniży się w końcówce 2020 r. w obliczu wprowadzenia nowych obostrzeń epidemicznych. Popyt krajowy będzie się odbudowywał w 2021-22 r. wobec perspektyw i faktycznego stosowania skutecznej szczepionki przeciw Covid-19. Bezrobocie osiągnie szczyt w 2021 r. i będzie powoli się obniżać"- napisano w raporcie OECD.

Nowe prognozy dla świata

OECD przedstawiła dziś także prognozy dla światowej gospodarki. Według organizacji wróci ona do poziomu sprzed pandemii koronawirusa pod koniec 2021 roku, ale ten proces będzie przebiegał nierówno w różnych krajach.

Według analityków OECD, żywienie będzie większe w krajach Azji, które sprawniej poradziły sobie z koronawirusem. Duża część światowego wzrostu w 2021 roku przypadnie na Chiny, które pozostawią w tyle kraje Unii Europejskiej, USA i Japonię.

Jak prognozuje OECD, Chiny będą jedyną dużą gospodarkę, której PKB w 2020 roku wzrośnie - o 1,8 proc., a w 2021 roku kraj ma zanotować 8 proc. wzrostu - szacuje OECD. PKB USA zmniejszy się w 2020 roku o 3,7 proc., a w 2021 wzrośnie o 3,2 proc. Spadek PKB strefy euro w 2020 roku wyniesie 7,5 proc., w kolejnym roku gospodarka tego regionu wzrośnie o 3,6 proc. - wynika z raportu.

PolskieRadio24.pl, PAP, md