Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 07.12.2020

Ważna decyzja dla Podkarpacia. W regionie powstanie kolej aglomeracyjna

Na Podkarpaciu powstanie kolej aglomeracyjna. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na projekt i wykonanie prac w tym zakresie. Zmodernizowana sieć będzie gotowa w 2023 roku.

Na mapie nowej kolei aglomeracyjnej centralnym punktem będzie Rzeszów. W myśl planu, szybkie i wygodne dojazdy będą możliwe z tego miasta do Dębicy, przeworska, Kolbuszowej, Strzyżowa nad Wisłokiem oraz do Portu Lotniczego w Jasionce, który obsługuje cały region Podkarpacia. Modernizacja oznacza zwiększenie częstotliwości połączeń, większą dostępność kolei, możliwość szybkiego dojazdu do lotniska, wzrost bezpieczeństwa podroży i możliwość łączenia kolei z innymi środkami komunikacji.

pociąg tory stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać?

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zwraca też uwagę, że nowa kolej aglomeracyjna ograniczy wykluczenie komunikacyjne.
W ramach inwestycji powstanie pięć kilometrów zupełnie nowej linii Kolejowej z Rzeszowa do Jasionki, 15 nowych przystanków, a także pięć nowych peronów; w Kolbuszowej, Zaczerniach, Gliniku Charzewskim i w Strzyżowie nad Wisłokiem. Zaplanowano także dwa nowe przejścia podziemne dla pieszych oraz 4 mijanki, które pozwolą na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów.

W ramach inwestycji wykonawca zmodernizuje też 17 przejść kolejowo – drogowych.

Kolej ma ruszyć za trzy lata

Ireneusz Merchel, prezes PKP – Polskich Linii Kolejowych, które są inwestorem i zarządcą sieci kolejowej powiedział, że po podpisaniu umowy rozpoczną się prace planistyczne i projektowe. W 2022 roku powinny się rozpocząć zasadnicze roboty, a rok później możliwe będzie organizowanie połączeń w ramach kolei aglomeracyjnej.

Prezes PKP PLK podkreślił, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu  i pozwoli na szybkie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska przemieszczanie się po regionie. Kolej może też zwiększyć zainteresowanie inwestorów. Ireneusz Merchel dodał, że kluczowym elementem inwestycji jest odcinek z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce. Dziś funkcjonuje jedynie połączenie drogowe na tym odcinku.

Inwestycja jest częściowo finansowania z funduszy Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md