Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 10.12.2020

Tarcza 6.0. Jarosław Gowin: szykujemy nowe instrumenty pomocy

Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia - mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin o tarczy 6.0. Dodał, że przepisy tarczy branżowej pozwalają rozszerzyć lub zawęzić branże, które mogą być objęte pomocą.

Sejm w środę przegłosował senackie poprawki, jakie do tzw. tarczy 6.0, czyli noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Teraz tarcza branżowa czeka na podpis prezydenta.

1200_Morawiecki_TT.png
Premier: Tarcza Finansowa 2.0 gwarancją pomocy dla firm

Główne rozwiązania przygotowanego m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej, to: zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę - podano w czwartkowym komunikacie resortu.

Przepisy te - w ocenie MRPiT - pomogą firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa. W tym: gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, turystycznej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej, edukacyjnej, transportowej i pralniczej. Dodano, że zawierają one rozwiązania przygotowane przez MRPiT, MF i KPRM. Projekt tarczy branżowej złożyli w Sejmie posłowie PiS.

Nowe rodzaje pomocy

"Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie" – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany w informacji.

Podkreślił, że przepisy tarczy branżowej dają delegację dla Rady Ministrów do ewentualnego rozszerzenia bądź zawężania branż, które będą mogły zostać objęte pomocą, jak i przedłużenia pomocy na kolejne miesiące. "W zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja, rząd będzie decydować, czy i w jakim zakresie skorzystać z tego rozwiązania. Jest tutaj bardzo duża elastyczność" - poinformował.

Gowin zapewnił, że wszystkie działania MRPiT powstają w dialogu z przedsiębiorcami. "Na bieżąco prowadzimy konsultacje z przedstawicielami branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii" - zaznaczył.

PolskieRadio24.pl, PAP, md