Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 17.12.2020

Banki komercyjne zrezygnują z dywidendy? KNF wydała zlecenia

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom komercyjnym wstrzymanie wypłaty dywidendy w I połowie 2021 r., w przypadku banków spółdzielczych Komisja zaleciła co najmniej rozważenie rezygnacji z dywidendy, a innym instytucjom finansowym – zaostrzenie kryteriów.

KNF jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, towarzystw funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystw emerytalnych oraz domów maklerskich w 2021 r. Jak podkreśliła Komisja, bezpośrednim celem polityki dywidendowej jest zapewnienie stabilności polskiego sektora finansowego oraz ochrona odbiorców usług finansowych.

Banki komercyjne

W przypadku banków komercyjnych KNF uznała za konieczne wstrzymanie wypłaty dywidendy w I półroczu 2021 r. Komisja uzasadniła to m.in. istotną niepewnością co do dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią COVID-19 czy przejściowy charakter rozwiązań wykorzystywanych przez banki do poprawy sytuacji kapitałowej w okresie pandemii. KNF wskazała też na utrzymujące się ostrożne stanowiska nadzorcze w UE.
Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje także niepodejmowania działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru. Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz wykupów akcji własnych.


Banki spółdzielcze

W przypadku banków spółdzielczych i zrzeszających KNF uważa, że banki spółdzielcze, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu powinny odstąpić od wypłaty dywidendy. W przypadku innych wypłata powinna być uzależniona od spełnienia precyzyjnie wskazanych kryteriów i wskaźników.
Niezależnie od nich – jak zaznaczyła Komisja – w związku z pandemią oraz możliwością pogorszenia sytuacji ekonomiczno-finansowej banków w 2021 r., banki spółdzielcze spełniające kryteria do wypłaty dywidendy z zysku za 2020 r. powinny rozważyć całkowite zatrzymanie zysku i przeznaczenie go na wzmocnienie bazy kapitałowej.

telefon komórkowy free shutter 1200.jpg
Banki to nie tylko kredyty i pożyczki. Zobacz, jakie jeszcze oferują usługi



Ubezpieczalnie, TFI, domy maklerskie

Zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji – zgodnie ze stanowiskiem KNF – powinny wypłacać dywidendę po spełnieniu wskazanych kryteriów. Dodatkowo te instytucje, które je spełniają powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok, wynikające m.in. ze zmian w otoczeniu rynkowym i prawnym, a w szczególności z dużej niepewności co do dalszego rozwoju pandemii koronawirusa.


W przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych, Komisja uznaje za konieczne, aby dywidendę w 2021 r, wypłaciły wyłącznie te, spełniające wskazane przez KNF kryteria. Podobne zalecenie Komisja sformułowała pod adresem towarzystw emerytalnych i domów maklerskich.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md