Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 23.12.2020

Po polskich drogach jeździ 17 tys. elektrycznych aut osobowych. Lawinowo przybywa też takich autobusów

Pod koniec listopada 2020 r. po polskich drogach jeździło ponad 17 tys. aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Tylko w tym roku przybyło ich 8.125, co oznacza wzrost o 120 proc. rok do roku.

Licznik elektromobilności tworzą Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Według najnowszego wskazania – na koniec listopada – w Polsce było zarejestrowanych łącznie 17.121 elektrycznych samochodów osobowych, z których 54 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (9.214 sztuk), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (7.907 sztuk).

Rozwija się również infrastruktura ładowania

Liczba elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych w analizowanym okresie zwiększyła się do 757 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła liczbę 8.734 pojazdów. Pod koniec ubiegłego miesiąca mieliśmy także w Polsce 418 autobusów elektrycznych, a przez jedenaście miesięcy bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 189 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. oznacza to zmianę o 286 proc. rok do roku.


Według twórców licznika, wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada w Polsce funkcjonowały 1.324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2.532 punkty). 32 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 68 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W listopadzie uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (58 punktów).

Wynik mógłby być jeszcze lepszy

Jak poinformował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, mimo pandemii COVID-19, liczba rejestracji osobowych samochodów elektrycznych od stycznia do listopada 2020 r. wzrosła o 120 proc., a sieć ogólnodostępnych stacji ładowania uległa powiększeniu aż o 36 proc. rdr.
– Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby programy wsparcia uruchomione przez NFOŚiGW były lepiej dostosowane do standardów rynkowych – ocenił szef Stowarzyszenia.


Licznik elektromobilności – aktualizowany przez PZPM i PSPA – dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowywane na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md