Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 28.12.2020

Ministerstwo zapowiada reformę urzędów pracy. Mają pomagać osobom naprawdę szukającym zatrudnienia

Resort rozwoju, pracy i technologii zapowiada reformę urzędów pracy. Jedno z planowanych rozwiązań przewiduje oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu w urzędzie mają się rejestrować osoby naprawdę szukające pracy, a nie tylko ubezpieczenia.

Jak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Departamentu Rynku Pracy w resorcie rozwoju doktor Ewa Flaszyńska, ubezpieczenie zdrowotne byłoby oddzielone od rejestracji w urzędzie pracy i nabycia statusu bezrobotnego po to, aby w urzędzie rejestrowały się tylko te osoby, które chcą podjąć pracę.

bezrobocie 1200.jpg
Od pół roku bezrobocie jest na poziomie 6,1 procent, według Eurostatu to tylko 3,5 procent
Posłuchaj
00:13 urząd1.mp3 Resort rozwoju, pracy i technologii zapowiada reformę urzędów pracy. Jednym z planowanych rozwiązań ma być oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Departamentu Rynku Pracy doktor Ewa Flaszyńska. Jak wyjaśnia, wiele osób rejestruje się w urzędach tylko dla ubezpieczenia.

 Wielu bezrobotnych rejestruje się dla ubezpieczenia, nie dla podjęcia pracy

Jak wyjaśnia, wiele osób rejestruje się w urzędach tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego, a pracy wcale nie szuka. Jak mówi "chodzi o to, by w urzędach pracy rejestrowały się tylko te osoby, które faktycznie chcą podjąć pracę".

2019-09-03_NIEDUŻAK_forum_krynica_bitner1200.jpg
"Skala pomocy jest bezprecedensowa". Wiceminister rozwoju o tarczy 6.0

Urząd pracy chce wesprzeć też tzw. biernych bezrobotnych

Dodaje, że ważne jest również, by urzędy pracy objęły wsparciem tak zwanych biernych bezrobotnych, którzy nawet nie zawsze są zarejestrowani w urzędzie.


Posłuchaj
00:29 urząd2.mp3 Według doktor Ewy Flaszyńskiej potrzebny jest również przegląd wszystkich dostępnych dla zwalczania bezrobocia instrumentów i zrezygnowanie z tych, które się nie sprawdziły./IAR/.

- Ważne, by dotrzeć do nich i objąć ich pomocą - podkreśla dyrektor Ewa Flaszyńska.

Największy problem jest z tzw. długotrwałymi bezrobotnymi

Wyjaśnia, że w planach jest położenie szczególnego nacisku na uaktywnianie osób długotrwale bezrobotnych. Jak informuje, przed pandemią około 40 procent zarejestrowanych to byli właśnie długotrwale bezrobotni, zarejestrowani powyżej 12 miesięcy.

przedsiębiorcy 1200 glow.jpg
Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy i pracownicy w ramach tarcz kryzysowych i finansowych ?

Reforma obejmie też przegląd instrumentów służących zwalczaniu bezrobocia

Według doktor Ewy Flaszyńskiej potrzebny jest również przegląd wszystkich dostępnych dla zwalczania bezrobocia instrumentów i zrezygnowanie z tych, które się nie sprawdziły.

Zaznaczyła, że obecnie potrzebne są takie, które kładą nacisk na kształcenie ustawiczne czy to osób bezrobotnych, czy poszukujących pracy, a także osób pracujących, które chcą podwyższyć lub zmienić swoje kwalifikacje.

Dyrektor Flaszyńska wyjaśniła, że według planów resortu rozwoju reforma urzędów pracy ma być przeprowadzana przez trzy najbliższe lata.

IAR, jk