Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 29.12.2020

Polacy oszczędzają. Zobacz, ile procent deklaruje, że ma odłożone pieniądze

Z najnowszej, siódmej edycji badania Corona Mood przeprowadzonego przez GfK w listopadzie tego roku wynika, że 78 proc. Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. 

Według badania GfK, aż 22 proc. Polaków nie posiada obecnie żadnych oszczędności, a 12 proc. deklaruje, że posiadane środki wystarczyłyby im na zaledwie miesiąc.

Odkładamy niewielkie kwoty

Co czwartemu z nas udało się odłożyć tyle pieniędzy, by swobodnie przeżyć przez kolejne 2-3 miesiące, a taki sam odsetek dałby radę przetrwać bez źródła dochodu przez pół roku. Zaledwie 17 proc. Polaków zdołało oszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, by w czasie kryzysu przeżyć więcej niż sześć miesięcy.

- Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków nie są to duże kwoty - komentuje wyniki badań Katarzyna Żukowska z GfK. Dodaje, że gdyby przeciętny Kowalski nagle stracił źródło utrzymania, płynność finansową utrzymałby zaledwie przez kilka miesięcy.

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Koronawirus uczy oszczędzania, szczególnie młodych. Mają mniej długów niż starsi

W swoim badaniu GfK zapytała Polaków również o to, co zrobią, gdy ich sytuacja ulegnie pogorszeniu. Najwięcej, bo aż 57 proc. badanych w takim przypadku wskazało na ograniczenie zakupów i przyjęcie strategii zaciskania pasa (jeszcze w marcu br. taką odpowiedź wybrało 68 proc. badanych).

Do kogo po pożyczkę?

Z kolei 45 proc. respondentów zadeklarowało podjęcie dodatkowej pracy i poszukiwanie kolejnego źródła przychodu. Z badania wynika też, że 16 proc. zdecydowałaby się na likwidację lokat czy sprzedaż dóbr trwałych (15 proc.).

- Warto zwrócić uwagę, że ostatnim wskazanym miejscem, do którego udamy się po pieniądze, są instytucje, takie jak banki czy firmy pożyczkowe. Wygląda na to, że w czasach ogólnej niepewności, takie miejsca budzą jeszcze większy lęk i niechęć do zaciągania formalnych zobowiązań.

Jako Polacy oceniamy, że lepszym rozwiązaniem jest np. zwrócenie się z prośbą o pożyczkę do znajomych lub rodziny – podsumowuje Katarzyna Żakowska.

PAP, PR24, akg