Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 13.01.2021

Wsparcie górskich gmin w dobie pandemii. Dopłaty do inwestycji oraz ulgi podatkowe

O szczegółach wsparcia w czasie pandemii dla gmin położonych na terenach górskich - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

Jak poinformowała Olga Semeniuk, rządowa uchwała przewidująca wsparcie dla gmin górskich objętych obostrzeniami związanymi z pandemią pozwala gminom na skorzystanie z dwóch instrumentów o łącznej wartości 1 miliarda złotych.

Wsparcie inwestycji i rekompensaty za utracone wpływy od podatku od nieruchomości

Jeden z nich przewiduje dofinansowanie inwestycji w gminach tych regionów, a drugi rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Jak wyjaśniała, w pierwszym wypadku mówimy o pokryciu 40 procent wydatków na inwestycje ponoszonych w latach 2015-2020, ale nie więcej niż 8 mln zł na gminę.

paweł borys 1200.jpg
Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

- Rekompensaty za zwolnienie gminy z podatku od nieruchomości, w tym hoteli, kolejek liniowych, w I kwartale 2021 r. wyniesie 80 proc. utraconych przez gminę dochodów - poinformowała Semeniuk.


Posłuchaj
05:06 justa 13.mp3 O wsparciu dla gmin górskich w czasach pandemii mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji: szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie; placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych; parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego; skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych; infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

Jak dodała, rząd liczy, że z programu skorzysta około 200 gmin.

Gminy objęte pomocą

Jak przekazało MRPiT, wsparciem mają zostać objęte gminy, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  •  w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste; przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
  • leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.; przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
  • przynajmniej część gminy znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
  • nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów, czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzjami ogłoszonymi przez resort zdrowia - zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.

Program 1 Polskiego Radia, PR24, Justyna Golonko, jk