Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 19.01.2021

Większość pracowników chce wykonywać obowiązki hybrydowo. Znamy wyniki badania

64 proc. zatrudnionych opowiada się za pracą hybrydową: częściowo w domu, częściowo w biurze. 43 proc. zwolenników tej opcji chciałoby pracować zdalnie przez trzy dni w tygodniu, a 24 proc. przez dwa dni z pięciu - wynika z badania Grafton Recruitment oraz CBRE.

Autorzy badania zwracają uwagę, że sześciu na 10 pracowników wykonuje obecnie swoje obowiązki całkowicie zdalnie. Większość respondentów wskazuje jednak, że optymalna jest praca w trybie mieszanym.

Według ankietowanych w ramach badania Grafton Recruitment i CBRE największe wady pracy zdanej to: ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami, problemy z oddzieleniem życia zawodowego i prywatnego oraz rzadkie wyjścia z domu.

Zdaniem Joanny Mroczek z CBRE "większość firm postawi na hybrydowy model pracy, zwłaszcza że tego oczekują pracownicy". Jak twierdzi, biuro stanie się przede wszystkim "miejscem spotkań, gdzie na znaczeniu zyska część wspólna i dostęp do nowoczesnych technologii".

W badaniu chęć wykonywania obowiązków służbowych w trybie mieszanym – częściowo w domu, a częściowo w biurze - deklaruje 64 proc. pracowników. Co dziesiąta osoba uważa, że optymalna jest praca cały czas w biurze, a 26 proc. nie ma nic przeciwko zdalnej pracy w pełnym wymiarze.

shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Badanie: firmy niechętne pełnemu utrzymaniu pracy zdalnej po pandemii

Hybrydowo, czyli jak?

Spośród badanych opowiadających się za pracą hybrydową, 43 proc. liczy na trzy dni pracy z domu, 26 proc. chce przebywać w biurze tylko jeden dzień w tygodniu, a 24 proc. deklaruje pracę zdalną przez dwa dni z pięciu. Z kolei jeden dzień pracy z domu wystarczy 6 proc. pracowników.

Joanna Wanatowicz z Grafton Recruitment zwraca uwagę, że niewielu pracowników deklaruje chęć pracy zdalnej przez cały czas.

- Po tak długim czasie od startu pandemii wszyscy znają już doskonale nie tylko zalety, ale też wady pracy z własnych czterech kątów – ocenia.

Praca z domu też ma minusy

Cztery na 10 osób uczestniczących w badaniu za największą wadę pracy z domu uznaje ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami. Co trzecia osoba ma problem z wyraźnym oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Trzecie na liście mankamentów pracy zdalnej są rzadkie wyjścia z domu.

Poza pierwszą trójką największych niedogodności pracy z domu znalazło się "narzekanie na ograniczony kontakt nie tylko ze współpracownikami, ale innymi osobami" (30 proc.). Co piąty pracownik wskazuje natomiast na brak odpowiedniego sprzętu w domu oraz na nieodpowiednie warunki z powodu współdomowników - głównie dzieci, które wymagają dużo uwagi.

PolskieRadio24.pl, PAP, md