Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 31.01.2021

Otwarte galerie handlowe i instytucje kultury. Sprawdź, co się zmienia od jutra

Rząd wycofuje się z części ograniczeń nałożonych na Polaków w związku z pandemią COVID-19. Od poniedziałku będzie można m.in. zrobić zakupy w galeriach handlowych, oraz w zwykłych sklepach między 10, a 12 - wycofane zostają tzw. godziny dla seniorów, utrzymany pozostaje jednak zakaz spotkań powyżej 5 osób. Sprawdź, co dokładnie zmienia się od 1 lutego 2021. 
  • Już od jutra otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych
  • Dla zwiedzających znów dostępne będą galerie sztuki i muzea
  • Wszędzie tam obowiązywać będzie reżim sanitarny - noszenie maseczek i dezynfekcja rąk
  • Także od poniedziałku nie będzie w sklepach godzin dla seniorów
  • Obowiązywanie pozostałych ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 zostało wydłużone do 14 lutego
koronawirus free 1200 polska
Spadek liczby zakażeń i zgonów. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19

O decyzjach informował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak dodał, sytuacja będzie monitorowana i dalsze decyzje zostaną podjęte w połowie lutego.

Posłuchaj
00:24 niedizel - pod 14 lutego podejmowali decyzje co dalej .mp3 Adam Niedzielski: 14 lutego podejmiemy decyzję, co dalej (IAR)

Otwarte sklepy, ale w reżimie sanitarnym

Zlikwidowane zostaną tzw. godziny dla seniora, obowiązujące między 10 a 12. Minister zdrowia tłumaczył, że rząd, rezygnując z teog pomysłu, przychylił się do apeli przedsiębiorców. Zaznaczał, że argumentem w tej kwestii jest trwający właśnie program szczepień osób starszych. 

Tempo procesu szczepień w Europie - stan na 29.01.2021 (PAP) Tempo procesu szczepień w Europie - stan na 29.01.2021 (PAP)

Czytaj także: 

Szef resortu zdrowia zaznaczał, że otwarcie wszystkich sklepów w centrach handlowych jest ostrożnym krokiem i odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. - Widać, że nauczyliśmy się dbać o to, by trzymać dystans, nosić maseczki i dezynfekować ręce. Wydaje się, że takie rozwiązanie (jak otwarcie galerii handlowych - red.) jest możliwe - wskazał minister zdrowia.

Andrzej Duda wideokonferencja KPRP 1200.jpg
"Nie jesteśmy bezbronni wobec tej choroby". Prezydent do profesorów na polonijnym panelu

Rzecz jasna, taki sam reżim sanitarny obowiązywał będzie także w otwieranych instytucjach kultury. - Tam będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - przypomniał Adam Niedzielski.

Muzea bezpieczniejsze od restauracji

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński, powiedział w piątek TVP Info, że decyzja o otwarciu muzeów i galerii sztuki została podjęta na podstawie bardzo wnikliwych ekspertyz i badań. Wicepremier zauważał, że obiekty kulturalne są bezpieczniejsze niż siłownie i restauracje.

Posłuchaj
00:34 glinski - setka 1 .mp3 Piotr Gliński: muzea to miejsca, gdzie się przechodzi płynnie, gdzie jest przepływ osób - inaczej, niż w restauracjach, czy siłowniach (IAR)

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w sobotę w Programie 1 Polskiego Radia, że obecna sytuacja nie pozwala na pełne otworzenie gospodarki. Zaznaczył, że przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania pokazują, że do setek tysięcy zakażeń może dojść w miejscach, które w Polsce wciąż pozostają zamknięte - w restauracjach, klubach fitness i na siłowniach. Dlatego wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że obecnie szersze luzowanie obostrzeń jest niemożliwe.

otwarta restauracja froum 1200.jpg
Poluzowanie epidemicznych obostrzeń. Sarzyńska: większość przedsiębiorców będzie rozczarowana

Kolejne kroki po walentynkach

Pozostałe ograniczenia epidemiczne zostały wydłużone do 14 lutego. Oznacza to, że w szkołach wciąż uczyć się mogą tylko uczniowie klas 1-3. Zamknięte pozostaną stoki narciarskie, dyskoteki, siłownie, kluby fitness i baseny, a wciąż zakazane będą zgromadzenia powyżej pięciu osób oraz imprezy okolicznościowe. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.

Czytaj także: 

Restauracje będą działać w trybie ograniczonym - mają wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz. Ograniczona pozostaje działalność hoteli, które są czynne tylko dla medyków, czy wojskowych. Ponadto obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, choć zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test wykonany na 48 godzin przed powrotem.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 6 144 nowe zakażenia koronawirusem - informowało w sobotę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 336 zakażonych osób, a wyzdrowiało 6 460 osób. Wykonano ponad 45 tysięcy testów na obecność wirusa. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono prawie 1 milion 503 tysiące zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 37 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało ponad 1 milion 257 tysięcy osób.


Ministerstwo Zdrowia 30.01.2021: 5864 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarły 303 osoby. (PAP) Ministerstwo Zdrowia 30.01.2021: 5864 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarły 303 osoby. (PAP)

mbl