Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Dydliński 02.02.2021

CPK coraz bliżej. Podpisano umowę na badania terenu, na którym powstanie lotnisko

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsultantem, który zajmie się badaniem terenu na obszarze przyszłego portu lotniczego. To kolejne działania w terenie podejmowane przez spółkę.  

Budowa nowego lotniska to wieloetapowy i wieloletni proces, którego początek wyznaczają analizy środowiskowe i terenowe. Przed wbiciem "pierwszej łopaty" trzeba dokładnie zbadać charakterystykę obszaru przyszłej inwestycji pod kątem środowiska naturalnego, ukształtowania terenu czy warunków hydrologicznych. W większości przypadków ten proces trwa latami.
 
- Robimy wszystko, żeby niezbędne działania zrealizować w jak najkrótszym czasie. Tam, gdzie można, różne realizacje prowadzimy równolegle. Umowa z konsultantem ds. badań terenu z jednej strony te czynności przyspiesza, ale także sprawia, że inwestycja będzie przygotowana na najwyższym poziomie – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

ryanair free samolot free shutt 1200.jpg
Ryanair straci na pandemii miliard euro. Firma liczy jednak na szczepionkę i kupuje nowe samoloty


 
W ubiegłym roku rozpoczęła się pierwsza część działań terenowo-środowiskowych. Pracę rozpoczął Konsultant do spraw środowiska, którego rolą jest przeprowadzenie analiz środowiskowych dotyczących węzła CPK. Do końca 2021 roku realizująca te prace firma Arup Polska zobowiązała się do wykonania inwentaryzacji stanu zerowego środowiska wraz z przedłożeniem i zatwierdzeniem raportów z badań stanu środowiska.

Przygotowywanie dokumentacji

Podpisana właśnie umowa dotyczy wsparcia technicznego przy badaniu badań terenu. To kolejny etap działań w regionie lotniskowym. W zakres działań wchodzą analizy przestrzenne terenu oraz podłoża gruntowego i posłużą one do stworzenia Master Planu oraz dokumentacji przedprojektowej dla CPK. Powierzchnia obszaru wskazanego do analiz wstępnych wynosi około 75 km2, zaś dla badań przygotowawczych – około 35 km2. Badania hydrogeologiczne i pomiary fotogrametryczne będą realizowane na obszarze około 157 km2.

Analizy zostaną przeprowadzone w dwóch etapach, które trwać będą – odpowiednio – 6 i 12 miesięcy. Pierwszy etap obejmie m.in. badania wstępne, w tym analizę materiałów archiwalnych, ocenę istniejącego stanu obiektów budowlanych, projekt robót geologicznych dla dokumentacji hydrogeologicznej czy geodezyjne pomiary fotogrametryczne. W drugim etapie specjaliści wykonają na potrzeby CPK m.in.: badania geotechniczne i geofizyczne czy prace archeologiczne powierzchniowe, sondażowe i wykopaliskowe.

Wartość kontraktu to prawie 30 milionów złotych. Umowa została zawarta na 18 miesięcy.

Według rządowych założeń zasadnicze prace przy budowie Portu Lotniczego Solidarność rozpoczną się w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego lotniska pod koniec 2027 roku.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md