Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 15.02.2021

Inflacja w styczniu poniżej 3 procent. Nowe dane GUS

Inflacja w styczniu wyniosła 2,7 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z grudniem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,2%.

W poprzednim miesiącu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,3 procent w stosunku do tego samego okresu 2020 roku, mieszkania o 6,4 procent, a transportu spadły o 3,7 procent.

Analitycy spodziewali się, że inflacja w styczniu ukształtuje się na poziomie 2,4 procent.

Inflacja w styczniu wyniosła 2,7 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W grudniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 2,4 procent.


Posłuchaj
00:25 inflacja 1.mp3 Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska wyjaśniła, że przyspieszenie inflacji w styczniu było związane z nagromadzeniem zmian administracyjnych, które podbijały wzrost cen na początku roku. /IAR/.

 

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska wyjaśniła, że przyspieszenie inflacji w styczniu było związane z nagromadzeniem zmian administracyjnych, które podbijały wzrost cen na początku roku.


Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
Premier: polska gospodarka ma solidne fundamenty, w tym roku wróci na ścieżkę wzrostu

PIE: ceny paliw spowodują wyższy wzrost inflacji w drugim kwartale

Ceny paliw spowodują wyższy wzrost inflacji w drugim kwartale - ocenił Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS dot. inflacji w styczniu.


Posłuchaj
00:13 inflacja 2.mp3 W poprzednim miesiącu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,3 procent w stosunku do tego samego okresu 2020 roku, mieszkania o 6,4 procent, a transportu spadły o 3,7 procent./IAR/.

 

Zdaniem analityka w kolejnych miesiącach CPI powinno powrócić do przedziału 2,5-3 proc.


Mniejszy wzrost cen żywności

PIE zwrócił uwagę, że inflacja CPI w styczniu wzrosła "powyżej mediany rynkowych prognoz", a dynamika cen żywności oraz napojów alkoholowych zmalała z 1,5 do 1,3 proc. rdr.

"Tak zwany podatek od małpek nie zrównoważył ubiegłorocznego wzrostu akcyzy i nie podwyższył dynamiki cen napojów alkoholowych" - zauważył Michał Gniazdowski z zespołu makroekonomii PIE.

Dodał, że podatek cukrowy został zrównoważony przez spadek dynamiki cen innych produktów żywnościowych.

Rosły za to ceny związane z mieszkaniami

"Wyższa dynamika cen związana z użytkowaniem mieszkania oznacza, że czynsze i opłaty samorządowe rosły szybciej niż ceny energii" - wyjaśnił.

W ocenie analityka "niewiele zmieni się inflacja bazowa". Zastrzegł, że dokładna wysokość wskaźnika będzie znana w marcu wraz z przeliczeniem koszyka zakupowego.


ropa naftowa free 1200.jpg
Światowa gospodarka powoli zaczyna budzić się z letargu. Ceny ropy wracają do poziomów sprzed pandemii

Pandemia zmienia wzorce zachowań konsumentów, tanieją usługi

- W bieżącym roku procedury statystyczne mogą wywołać zaskoczenia - w trakcie pandemii mocno zmieniły się wzorce zakupów, co znajdzie odzwierciedlenie w systemie wag wykorzystywanym do przeliczeń - dodał.

Zdaniem Gniazdowskiego, CPI powinno utrzymać się "na nieco niższych poziomach do końca 1 kwartału".

Równocześnie inflacja bazowa będzie obniżać się z uwagi na spadek dynamiki cen usług. "Zmiany te zrekompensuje jednak wyższy wzrost cen żywności i paliw" - dodał.

W II kwartale wzrost cen paliw może spowodować wyższą inflację

Według PIE ceny paliw spowodują wyższy wzrost inflacji w drugim kwartale.

- Na początku pandemii obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen ropy naftowej, który obecnie skutkuje niską bazą porównawczą. Ceny paliw wzrosną dwucyfrowo w II kwartale, co - w konsekwencji - zbliży majowy odczyt inflacji do górnej granicy celu NBP (3,5 proc.) - zaznaczył analityk.

Jego zdaniem będzie to jednak zjawisko krótkotrwałe – "w kolejnych miesiącach CPI powinno powrócić do przedziału 2,5-3 proc." - ocenił.

IAR, PAP, jk