Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 18.02.2021

Ekspert: przemysł to nadal główna siła napędowa polskiej gospodarki

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent. Jak komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego - mimo gorszych wyników, przemysł nadal jest główną siłą napędzającą polską gospodarkę.

GUS podał, że wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 15 spośród 34 działów przemysłu - między innymi w produkcji urządzeń elektrycznych - o 31,3 procent, w gospodarce odpadami; odzysku surowców - o 12,5 procent, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego, w produkcji metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych.

Jak mówiła w radiowej Jedynce Monika Kurtek z Banku Pocztowego - dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w porównaniu np. do grudniowej, jest dużo niższa, ale nie ma zaskoczenia, bo takie były prognozy.

1200 praca fabryka.jpg
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Zdaniem ekonomistki - nasz przemysł w zeszłym roku poradzil sobie dobrze mimo pandemii. - Miejmy nadzieję, że w tym roku sytuacja nie będzie gorsza niż w 2020 roku - oceniła Monika Kurtek.

Posłuchaj
05:00 _PR1_AAC 2021_02_18-16-36-22.mp3 Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek - komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ostatnie dane GUS-u dotyczące produkcji przemysłowej. Rozmawia Justyna Golonko.

- Dynamika produkcji przemysłowej cały czas jest na plusie i to należy uznać za dobrą informację - dodała. Jej zdaniem - na niższą produkcję przemysłową w styczniu miał wpływ m.in. pełny lockdown w Niemczech, które są głównym odbiorcom polskiego eksportu.

GUS podał również, że spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2020 roku odnotowano w 19 działach, między innymi w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 20,4 procent, napojów - o 11,3 procent, wyrobów farmaceutycznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Program 1 Polskiego Radia, IAR, PAP, PR24, akg