Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 26.02.2021

Horała o współpracy z Koreą Płd. przy CPK: lotniska tej skali w Polsce jeszcze nie było, chcemy zdobyć doświadczenie

- W Polsce nie mamy wiedzy wynikającej z praktycznego operowania tak dużym "hubowym", międzynarodowym lotniskiem. Po prostu lotniska tej skali nie było - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zostanie podpisane porozumienie z Koreą Południową o współpracy strategicznej przy CPK.

Przedstawiciele władz Polski i Korei Południowej podpiszą w piątek porozumienie dot. współpracy gospodarczej i inwestycyjnej m.in. w ramach przedsięwzięć transportowych, a także oficjalne złożą podpisy pod umową na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

CPK.jpg
Podpisano umowę na dostawy energii do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Posłuchaj
21:22 Jedynka/SD/M.Horała 26.02.2021.mp3 Horała o współpracy z Koreą Płd. przy CPK: lotniska tej skali w Polsce jeszcze nie było, chcemy zdobyć doświadczenie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Marcin Horała zaznaczył, że Koreę Południową i lotnisko w Seulu wybrano jako strategicznego partnera ze względu na doświadczenie. Wyjaśnił, że port Incheon jest właśnie hubowym międzynarodowym lotniskiem. - To pierwsza dziesiątka lotnisk na świecie w rankingu Skytrax, jeśli chodzi o jakość obsługi pasażerów, 70 mln pasażerów w roku 2019. To również unikalne i analogiczne do Polski doświadczenie przenoszenia ruchu ze starego lotniska, które było niemal w centrum Seulu, które wyczerpało swoją przepustowość, tak jak wyczerpało ją lotnisko Chopina - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Lotnisko Incheon jest nieco oddalone od Seulu, bardziej oddalone niż CPK będzie od Warszawy. Tam jest 40 minut dojazdu koleją dużej prędkości, u nas będzie to 15 minut z Dworca Centralnego. To wszystkie doświadczenia, praktyczny know-how, z którego chcemy skorzystać i nie ukrywamy, również transferować do Polski, by Polacy nabierali tych kompetencji - wyjaśnił Marcin Horała.

Czytaj także:

- To program inwestycyjny na 2 perspektywy unijne, czyli do roku 2034, wtedy ten nowy kompletny system, przede wszystkim połączeń kolejowych, drogowych i oczywiście lotnisko, w tej konfiguracji będzie funkcjonować - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

cpk 1200.jpg
CPK planuje ruch pasażerski po uruchomieniu superlotniska. Znamy najnowsze prognozy

- Taki jest nasz cel - przenieść znaczącą część transportu z dróg na kolej. To korzyści dla środowiska, odkorkowanie polskich miast, przede wszystkim rozwój gospodarczy - powiedział Marcin Horała.

- Jak policzyli eksperci, ten nowy system komunikacyjny w perspektywie roku 2040 to ponad 300 tys. nowych miejsc pracy w Polsce i prawie bilion zł dodatkowej produkcji do PKB - dodał gość Sygnałów Dnia.

. .

***

Zgodnie z zapowiedziami, CPK powinien być zbudowany do końca 2027 r. (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Zgodnie z zapowiedziami, CPK powinien być zbudowany do końca 2027 r. (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 07.15

pg