Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 10.03.2021

CPK. Poznaliśmy projekt, który usprawni przygotowanie inwestycji

Usprawnienie przygotowania inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zapewnić projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o "Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie gmin, na terenie których stosowane będą szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego".

Wskazano, że w procesie planowania CPK niezbędne jest "zabezpieczenie terenowe umożliwiające terminowe i sprawne przystąpienie do fazy realizacji inwestycji, przy spełnieniu wszelkich wymogów określonych prawem administracyjnym, w tym wymogu dysponowania prawami do nieruchomości na cele budowlane".

Zaznaczono, że zasadne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie procesu nabywania nieruchomości na potrzeby inwestycji, co ma pozwolić na zminimalizowanie skali wywłaszczeń. W tym celu m.in. - jak czytamy - ogłoszono Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości obejmujący obszar przyszłej realizacji inwestycji.

Dodano, że teren przygotowania inwestycji podlega również procesom prawnym i faktycznym mogącym potencjalnie utrudnić realizację inwestycji. Dotyczy to - jak napisano - w szczególności realizacji zadań gminnych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także czynności z zakresu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa.

- Ponadto konieczne jest zapewnienie możliwości skutecznego przeprowadzenia badań lub pomiarów niezbędnych do przygotowania i realizacji inwestycji, w szczególności badań archeologicznych, geologicznych i przyrodniczych - czytamy.

cpk-1200-free.jpg
CPK coraz bliżej. Podpisano umowę na badania terenu, na którym powstanie lotnisko

Zgodnie ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia wskazać gminy lub ich części, na terenie których, w celu przygotowania obszaru CPK wraz z urządzeniami i obiektami niezbędnymi do jego funkcjonowania, stosowane będą wszystkie albo wybrane szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego.

Zasady te polegają na: prawie pierwokupu nieruchomości, z wyłączeniem samodzielnych lokali mieszkalnych, realizowanym przez Spółkę Celową działającą pod firmą Centralny Port Komunikacyjny; uprawnieniu Spółki Celowej do nabywania oraz zamiany nieruchomości dla realizacji celów określonych w uCPK; uprawnieniu Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego do wyrażania zgody na ustanowienie ograniczonych praw rzeczowych, zawarcie umów dzierżawy i najmu nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa oraz umów, które pozwalają na realizację inwestycji na tych nieruchomościach, również inwestycji o charakterze innym niż budowlanym; uprawnieniu Inwestora do wejścia na teren nieruchomości w celu przeprowadzenia badań lub pomiarów niezbędnych do przygotowania i realizacji Inwestycji, w szczególności badań archeologicznych, geologicznych i przyrodniczych; uzgadnianiu przez ministra właściwego ds. transportu projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Oczekiwanym efektem wydania rozporządzenia jest sprawne przeprowadzenie Programu Dobrowolnych Nabyć nieruchomości, skoordynowanie czynności z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego z procesem przygotowania inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak również sprawne i terminowe przeprowadzenie badań przygotowawczych dla Inwestycji.

samolot 1200.jpg
Mikołaj Wild: w tym roku planujemy wskazać ostateczną lokalizację Portu Solidarność

W Ocenie Skutów Regulacji projektu wskazano, że w większości krajów UE funkcjonują systemy zabezpieczające teren pod strategiczne inwestycje celu publicznego oraz umożliwiające nabywanie nieruchomości na ten cel. Zaznaczono, że są one zwykle powiązane z instrumentami ogólnego systemu planowania przestrzennego.

- W Polsce system realizacji większości inwestycji celu publicznego powiązano z mechanizmem specustaw, w związku z tym niemożliwe jest dokonywanie w tym zakresie precyzyjnych porównań - czytamy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

PAP, PR24, akg