Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Stanisław Brzeg-Wieluński 17.03.2021

Ile kilometrów dróg zbudowała GDDKiA tej zimy? Opublikowano najnowsze dane

Zakończyła się zimowa przerwa w inwestycjach drogowych. Formalnie trwa ona od 15 listopada do 15 marca. Łagodne zimy w ciągu kilku ostatnich lat sprawiły, że budowa dróg w ogóle nie była przerywana. Nie inaczej było także w tym sezonie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sporządziła podsumowanie zimowych prac.

Do połowy stycznia aura przypominała raczej przedwiośnie niż prawdziwą zimę. Warunki pogodowe sprawiły, że budowa dróg mogła być kontynuowana. Nie bez znaczenia jest także nowoczesna technologia, która umożliwia kładzenie nawierzchni bitumicznych nawet w niskiej temperaturze i w czasie niewielkich opadów atmosferycznych.

50 kilometrów nowych dróg 

Z podsumowania przedstawionego przez GDDKiA wynika, że w czasie "przerwy zimowej" oddano do użytku prawie 50 kilometrów dróg. Złożyło się na to pięć odcinków tras o różnej klasie.

Ponadto GDDKiA podpisała umowy na realizację 11 zadań. Dzięki temu powstanie ponad 130 kilometrów dróg. Przez całą zimę trwały też przygotowania do budowy kolejnych odcinków.

- Każdy kolejny krok w całym cyklu powstawania nowej drogi jest niezwykle ważny. Podczas przerwy zimowej, w określonych warunkach atmosferycznych są wstrzymywane niektóre pracy budowlane, ale nigdy cały proces inwestycyjny. Kończąca się właśnie przerwa zimowa była pracowita, dzięki czemu mamy mocny start sezonu budowlanego w 2021 roku - powiedział Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

Z podsumowania wynika, że w czasie sezonu zimowego otwarto oferty w przetargach na 24 inwestycje drogowe o łącznej długości przekraczającej 300 kilometrów. Rozstrzygnięto także przetargi na kolejne zadania inwestycyjne. Dzięki temu powstanie kolejnych 236 kilometrów nowych dróg. W tym czasie ogłoszono także 11 przetargów na budowę przeszło 112 kilometrów dróg.


BUDOWA DROGI twitter - GDDKiA.jpg
Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

Kontynuacja program 100 obwodnic 

Wiele z tych inwestycji powstanie w ramach programu budowy dróg krajowych, a także w ramach programu budowy 100 obwodnic.

Przygotowania do inwestycji to także konsultacje społeczne. Pod koniec stycznia GDDKiA zorganizowała spotkanie w sprawie budowy odcinków drogi ekspresowej S10, która będzie obwodnicą aglomeracyjną Warszawy. To zupełnie nowa inwestycja, która spowoduje zmianę układu komunikacyjnego w centrum kraju. Uczestnicy dyskusji mogli zapoznać się między innymi z wynikami Studium korytarzowego oraz dalszymi krokami związanymi z przygotowaniem inwestycji. 

Podczas spotkań informacyjnych z przedstawicielami władz samorządowych przedstawiliśmy również najkorzystniejszy przebieg korytarza dla budowy drogi ekspresowej S10 oraz Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w ciągu drogi ekspresowej S50 i autostrady A50.

Budowa tej trasy jest jeszcze w planach, ale tego typu spotkania są bardzo ważne. Przybliżają do powstania ostatecznych planów.

Przedstawiciele Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzą także dialog z firmami, które nadzorują inwestycje. GDDKiA naciska, by takie firmy sprawniej pracowały i szybciej reagowały na nieprawidłowości na placach budów.


BUDOWA DROGI twitter GDDKiA.jpg
W przyszłym roku przybędzie zakończonych inwestycji drogowych. Poznaliśmy plany GDDKiA

Plany na wiosnę i lato

Sezon budowlany w 2021 roku będzie pracowity i intensywny. Sam start sezonu wygląda obiecująco. Na etapie realizacji znajdują się 102 zadania o łącznej długości przekraczającej 1313 kilometrów oraz 3 obwodnice  o łącznej długości prawie 20 kilometrów.

25 zadań z programu budowy dróg krajowych o długości przekraczającej 355 kilometrów i 10 obwodnic o długości ponad 87 kilometrów jest na etapie przetargu. Kolejne zadania o łącznej długości niemal 2900 km są zaś w przygotowaniu. 

W planach na 2021 roku GDDKiA ma ogłoszenie przetargów na realizację 347 kilometrów nowych dróg, w tym 26 odcinków dróg krajowych o łącznej długości 313 kilometrów oraz 6 odcinków, o łącznej długości 34 km, w ramach programu budowy stu obwodnic.

W zakresie zadań na istniejącej sieci Generalna Dyrekcja planuje 96 przetargów na przebudowy i rozbudowy dróg o długości około 255 kilometrów. Ich szacunkowa wartość to niemal 1,8 mld zł. W tym roku planowane jest także zakończenie 76 robót w zakresie rozbudowy i przebudowy dróg, budowy ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych, mostów i przejść dla pieszych. 

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw