Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 29.03.2021

Krajowy Plan Odbudowy. Grzegorz Puda: na wsparcie wsi trafią miliardy złotych

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział, że unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie sektora rolno-spożywczego. Z części dotacji projektowanego Krajowego Planu Odbudowy na wieś ma trafić około 4 miliardów 700 milionów złotych - dodał szef resortu.

- Z tych pieniędzy można sfinansować inwestycje w zakresie infrastruktury i internetu, cyfryzacji szkół czy rozwoju krótkich łańcuchów dostaw i wsparcia przetwórstwa rolno-spożywczego. Pomocą będzie można tez objąć rolnictwo na obszarach górskich czy gospodarkę wodno-ściekową - wymieniał minister rolnictwa.

Posłuchaj
00:20 pud1.mp3 Grzegorz Puda: z tych pieniędzy można sfinansować m.in. inwestycje w infrastrukturę na wsi oraz przetwórstwo rolno-spożywcze (IAR)  

shutterstock  wieś free 1200.jpg
5 mld euro na działania poprawiające warunki życia na wsi. Środki będą pochodzić z KPO

Ważne uzupełnienie Wspólnej Polityki Rolnej

Działania zawarte w KPO mają wspierać inne programy wspierające obszary wiejskie. Między innymi Wspólną Politykę Rolną UE - dodał Grzegorz Puda.

- Sam Plan Strategiczny WPR jest skoncentrowany na realizacji celów środowiskowo-klimatycznych w sektorze rolnym. Nie da się tego realizować bez wsparcia producentów i przetwórców rolnych. Z tego tytułu zdecydowaliśmy o przesunięciu 30 procent programowanych środków z drugiego do pierwszego filara WPR. Oznacza to, że na rozwój infrastruktury i społeczny rozwój obszarów wiejskich konieczne jest przeznaczenie środków z innych funduszy, między innymi z KPO - powiedział minister rolnictwa.

Posłuchaj
00:28 pud2.mp3 Grzegorz Puda: działania zawarte w KPO mają wspierać inne programy, wspierające obszary wiejskie (IAR)

Do Polski trafią miliardy złotych

Łącznie z części dotacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej Polska ma uzyskać około 24 miliardów euro. Dodatkowe 34 miliardy euro mogą pochodzić z pożyczek. Okres spłaty części pożyczkowej Funduszu to 35 lat. Środki będą mogły być spożytkowane na realizację sześciu filarów polityki unijnej: zieloną transformację, cyfrową transformację, inteligentny wzrost gospodarczy, spójność społeczną i terytorialną, opiekę zdrowotną oraz politykę na rzecz nowego pokolenia.

Krajowemu Planowi Odbudowy poświęcone są trwające do 2 kwietnia konsultacje społeczne.

PolskieRadio24.pl, IAR, md