Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 01.04.2021

Dziennik budowy także w formie elektronicznej. Znamy założenia planowanych rozwiązań

Możliwość prowadzenia dziennika budowy i dokumentowania przebiegu robót budowlanych w formie elektronicznej zakłada projekt noweli Prawa budowlanego opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa wynika z potrzeby cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa.

Łatwiejsza możliwość monitorowania przebiegu budowy

Proponowane zmiany wprowadzają możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej. - Dzięki temu inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (poprzez komputer/laptop lub telefon komórkowy), bez konieczności udawania się na teren budowy - wskazano.

W dalszym ciągu będzie można prowadzić dziennik budowy w postaci papierowej - inwestor będzie miał więc wybór, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.

Projekt zakłada też umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. W uzasadnieniu projektu napisano, że docelowo przewiduje się obligatoryjne prowadzenie książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej.

Uproszczenie procedur

Jak zaznaczono, dotychczasowy przestarzały technologicznie system obsługujący centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej ma być zastąpiony nowoczesnym systemem teleinformatycznym do prowadzenia tych rejestrów. Ma być też uproszczona procedura wpisu.

budownictwo 1200.jpg
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Sejm pracuje nad lepszą ochroną kupujących nowe mieszkanie

Zmienione mają też być, z uwagi na pandemię, przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane oraz trybu pracy organów samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa. Chodzi m.in. o dopuszczenie przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego i umożliwienie pracy w trybie zdalnym Krajowym i okręgowym sądom dyscyplinarnym izb samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa.

Portal e-Budownictwo w Prawie budowlanym

Ponadto proponowana nowelizacja wprowadza do Prawa budowlanego pojęcie portalu e-Budownictwo. Portal ten umożliwi składanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień w formie dokumentu elektronicznego. Administratorem danych osób korzystających z tego portalu będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który będzie również odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

Nowela ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jednak część przepisów dotyczących m.in. systemu teleinformatycznego dla e-dziennika budowy i elektronicznej książki obiektu budowlanego wejdą w życie później.

PAP, PR24, akg