Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 02.11.2010

Ważna wizyta Chińczyków w Polsce

Trwa ważna wizyta chińskiej delegacji w Polsce, której celem jest zamówienie na polską miedź i poszerzenie współpracy gospodarczej, także portowej.

W Polsce jest jeden z najważniejszych chińskich polityków Jia Qinglin, przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej. Towarzyszą mu wiceministrowie spraw zagranicznych i handlu oraz bankowcy i liczna grupa chińskich biznesmenów.

Kontrakt podpiszemy w środę

Kontrakt zostanie podpisany jutro rano w Warszawie po polsko-chińskim spotkaniu biznesowym. Potem Jia Qinglin spotka się z polskim prezydentem i premierem. Jeszcze dziś będzie z nim rozmawiał marszałek Senatu, a w czwartek marszałek Sejmu. Goście odwiedzą też Kraków i Wieliczkę, zwiedzą były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz. Wizyta zakończy się w sobotę.

Chiny zainteresowane polskimi portami

Przy okazji wizyty Jia Qinglina zostaną też podpisane deklaracje współpracy między Ministerstwem Handlu Chin i polskim Ministerstwem Gospodarki. Ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi powiedział w ubiegłym tygodniu, że przygotowywanych jest też kilka innych kontraktów i umów, których negocjacje były właśnie na ukończeniu.

- Planujemy podpisać kontrakt na import polskiej miedzi i też kontrakty w telekomunikacji, na dostawę urządzeń. Firmy kończą negocjacje umów w dziedzinie infrastruktury. Jest w przygotowaniu kontrakt kolejowy - mówił Sun Yuxi.

Podkreślił, że Chińczycy są inwestować w Polsce "we wszystkich dziedzinach, które są dostępne dla obcokrajowców". Wymienił produkcję maszyn i samochodów, przemysł chemiczny, farmaceutyczny, budownictwo, modernizację kolei i dróg, taboru.

Myślą też o zainwestowaniu w komunikację morską - chcieliby wybudować w Polsce porty.
- Mamy bardzo szerokie zainteresowania i jesteśmy chętni - podsumował.

Chińczycy kupią FSO Żerań?

Pytany, czy Chińczycy chcą kupić Fabrykę Samochodów Osobowych na Żeraniu, nie udzielił jasnej odpowiedzi. Poinformował za to, że zostanie podpisana poważna umowa międzybankowa polsko-chińska.

W rozmowie z IAR chiński dyplomata wyjaśnił, że celem wizyty Jia Qinglina, polityka tak wysokiego szczebla, jest przede wszystkim poszerzenie współpracy gospodarczej, w tym zwiększenie wymiany handlowej z Polską. Dlatego towarzyszy mu duża grupa chińskich biznesmenów.

tk