Jarosław Krawędkowski 27.05.2021

Pandemia nie zaszkodziła PZU: pierwszy kwartał spółka kończy zyskiem

Grupa PZU wypracowała 897 milionów złotych zysku netto w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z uwagi na powrót do korzystnej sytuacji gospodarczej zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy za rok 2020.

W prostym porównaniu rok do roku wynik w pierwszym kwartale jest lepszy o 673 procent (zysk netto w analogicznym okresie 2020 roku wyniósł 116 milionów złotych).

Natomiast po dodaniu wartości odpisów aktywów bankowych, które mocno zaniżyły wynik za pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku, wzrost zysku netto przekroczył 42 procent.

00:29 pzu1.mp3 Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła powiedziała, że wynik pierwszego kwartału 2021 roku stanowi prawie połowę wyniku netto osiągniętego w całym 2020 roku. W jej ocenie to dobra podstawa do wypłaty wysokiej dywidendy zgodnie z założeniami ogłoszonej w marcu strategii PZU na lata 2021-2024 r./IAR/.

Wyniki z I kwartału pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy

Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła powiedziała, że wynik pierwszego kwartału 2021 roku stanowi prawie połowę wyniku netto osiągniętego w całym 2020 roku.

W jej ocenie to dobra podstawa do wypłaty wysokiej dywidendy zgodnie z założeniami ogłoszonej w marcu strategii PZU na lata 2021-2024.

00:24 pzu2.mp3 Poza tym wyraźny wzrost PZU osiągnął w segmencie prywatnych usług medycznych. Przychody PZU Zdrowie były wyższe o 22 procent rok do roku./IAR/.

- Rok 2020 był pierwszym okresem, w którym byliśmy zmuszeni zatrzymać cały wypracowany zysk netto. Obecnie sytuacja i prognozy gospodarcze mocno się zmieniły, co też znalazło odzwierciedlenie w naszej rekomendacji dywidendowej. W maju zaproponowaliśmy wypłatę najwyższej od wielu lat dywidendy na akcję w wysokości 3,5 złotego - wyjaśniła doktor Beata Kozłowska-Chyła.

Dodała, że proponowana dywidenda jest prawie o połowę wyższa niż średnia wypłata od czasu wejścia PZU na giełdę.

Sprzedaż ubezpieczeń na podobnym poziomie co rok temu

Całkowita sprzedaż ubezpieczeń w pierwszym kwartale 2021 roku utrzymała się na podobnym poziome w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wartość składki przypisanej brutto wyniosła 6,15 miliarda złotych.

Rośnie sprzedaż ubezpieczeń indywidualnych

Prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła wskazała, że grupa notuje coraz większy udział ubezpieczeń indywidualnych w sprzedaży.

- Ubezpieczenia ochronne zanotowały wzrost o 31 procent. Na uwagę zasługuje fakt, że przyrost sprzedaży ubezpieczeń życiowych nastąpił w dużej mierze dzięki zacieśnianiu współpracy z bankami grupy PZU. Sprzedaż ubezpieczeń w tym kanale w pierwszym kwartale 2021 podwoiła się rok do roku - przekazała Beata Kozłowska-Chyła.

00:23 pzu3.mp3 Członek zarządu i dyrektor finansowy PZU Tomasz Kulik zwrócił uwagę na to, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych spadają od trzeciego kwartału ubiegłego roku.IAR/.

Rosną też przychody z prywatnych usług medycznych, tanieją ubezpieczenia komunikacyjne

Przy okazji prezentacji wyników zarząd PZU omówił też tendencje na rynku ubezpieczeń. Członek zarządu i dyrektor finansowy PZU Tomasz Kulik zwrócił uwagę na to, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych spadają od trzeciego kwartału ubiegłego roku.

- Ubezpieczenia komunikacyjne są pod bardzo silną presją cenową - mówił Tomasz Kulik, wytłumaczył, że to efekt między innymi niższych częstotliwości szkód i dużej konkurencji.

PZU jest największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka działa głównie w obszarze ubezpieczeń, bankowości, opieki zdrowotnej i zarządzania aktywami.