Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 27.05.2021

Zabytkowy budynek dworca w Wałbrzychu odzyskał dawny blask

Po dwóch latach remontu, pasażerowie mogą korzystać z wyremontowanego dworca kolejowego w Wałbrzychu. Inwestycja była prowadzona w ramach tak zwanego programu dworcowego, który zakłada modernizację prawie 200 tego typu obiektów w całej Polsce.

Budynek dworca w Wałbrzychu, to wyjątkowa konstrukcja. Został wybudowany przez Niemców w drugiej połowie XIX wieku. Od początku elewacja wyróżniała się bogatymi detalami architektonicznymi. Zwracają uwagę między innymi obramienia okienne i drzwiowe, płyciny, gzymsy i  rozety. Uwagę zwraca też ceglana elewacja, która w czasie remontu została oczyszczona i zabezpieczona przed ewentualnym zniszczeniem.

Pod sam koniec XIX wieku dworzec został rozbudowany. Od zakończenia drugiej wojny światowej dworzec niszczał, a jego wygląd coraz bardziej odbiegał od pierwotnych założeń.

W lipcu 2019 roku właściciel budynku, czyli spółka PKP ogłosiła przetarg na przebudowę zabytku. Prace, które trwały prawie dwa lata zakładały oprócz remontu samego dworca także zagospodarowanie otoczenia, z wyburzeniem kilku istniejących obiektów.

Renowacji została poddana  elewacja budynku, na której zainstalowano iluminacja. Zakres prac obejmował także renowację elewacji, dachu, wzmocnienie konstrukcji, montaż izolacji chroniącej obiekt przed działaniem wilgoci.  W budynku  została wymieniona także stolarka okienna i drzwiowa, wymieniono instalacje: sanitarne, elektryczne, teletechniczne.

pociąg koleje mazowieckie kolej free shutt 1200.jpg
Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

W ramach zadania zagospodarowany został również teren wokół dworca wraz z placem przesiadkowym. Pomieszczenia dworca zostały przebudowane w taki sposób, by zlikwidować w nich bariery architektoniczne i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych, a także tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcu. Zlikwidowano również progi i zbyt wąskie przejścia, które mogłyby utrudniać poruszanie się na wózku inwalidzkim. Pasażerowie , którzy mają problemy z poruszaniem się, mogą korzystać także z zainstalowanej windy.

Dworzec jest w ewidencji konserwatora zabytków. Dlatego prace prowadzone były pod jego stałym nadzorem.

Na dworcu po przebudowie  mieści się poczekalnia z dwoma wejściami od strony peronu i placu przed dworcem, która została wyposażona w nowe siedziska oraz systemy informacji wizualnej i głosowej. Część poczekalni będzie miała udogodnienia dla rodziców z dziećmi.

Program dworcowy zakłada modernizację prawie dwustu takich obiektów w całym kraju.

IAR, Aleksander Pszoniak, akg