Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 08.06.2021

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Łódzkiem. W regionie ma powstać 650 mieszkań

- Ogłaszamy powstanie spółki SIM Łódzkie. Powstaną mieszkania, dzięki którym życie rodzin stanie się lepsze - zapowiedział w Radomsku (Łódzkie) wicepremier Jarosław Gowin. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w regionie ma powstać 650 mieszkań o umiarkowanym czynszu.

Pod dokumentem powołującym pierwszą w woj. łódzkim spółkę SIM podpisały się władze miast: Radomska, Sieradza, Skierniewic, Pabianic, Bełchatowa i Brzezin oraz wójtowie gmin Radomsko i Bełchatów. W tych miejscowościach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej ma powstać ok. 650 mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. To ma być alternatywa dla osób i rodzin o niskich dochodach oraz małej zdolności kredytowej.

Życie rodzin stanie się lepsze

budowa mieszkania mieszkanie blok 1200.jpg
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli setki nowych mieszkań do wybudowania. Gowin: to realne wsparcie

Obecny na wydarzeniu wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że powstanie spółki to moment, kiedy zapowiedzi i obietnice stają się faktem. Przypomniał, że inicjatywę zapoczątkowało podpisanie w lutym w Radomsku porozumienia o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

- Dziś ogłaszamy powstanie SIM Łódzkie. Na gruntach o powierzchni ok. 10,5 ha wybudujemy 650 mieszkań. Mieszkań dla rodzin. Mieszkań, dzięki którym życie tych rodzin stanie się lepsze - mówił minister rozwoju, pracy i technologii.

Zaznaczył, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powstała z potrzeby dostępności mieszkań o dobrym standardzie dla osób i rodzin o umiarkowanych dochodach.

- Takich, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale mogą płacić umiarkowany czynsz. Do tego w Polsce bardzo potrzebujemy mieszkań w mniejszych miastach, a nie tylko w wielkich metropoliach - tłumaczył Jarosław Gowin.

Dodał, że miejscowości, które weszły do SIM Łódzkie potrzebują mieszkań do dalszego rozwoju i zatrzymania odpływu mieszkańców. Tłumaczył, że samorządy wniosą do spółki wkład w postaci gruntów, a rząd zapewni wsparcie finansowe.

Bezzwrotna dotacja do 45 proc. kosztów

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka przypomniała, że celem programu jest stworzenie szerokiej oferty mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

- Właśnie po to, żeby przeciwdziałać wszystkim negatywnym zjawiskom na rynku mieszkaniowym, kiedy mamy monopol oferty komercyjnego zakupu mieszkania. Większość Polaków jest z tego powodu wykluczona, ponieważ nie ma oferty dostosowanej do ich potrzeb i możliwości zarobkowych - mówiła.

Wyjaśniła, że w ramach SIM inwestycja jest dofinansowana bezzwrotną dotacją nawet do 45 proc. kosztów. Na stworzenie SIM samorządy otrzymują bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Ponadto spółka ma otrzymać preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.


Pierwsza, ale nie ostatnia

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra przyznał, że zawiązanie SIM wieńczy ponad pół roku pracy. Wyraził nadzieję, że to pierwsza taka spółka w Łódzkiem, ale nie ostatnia.

- Jestem przekonany, że do SIM Łódzkie będą chciały dołączać kolejne gminy. Ten projekt jest obliczony na co najmniej 15 lat i jest to coś ponadczasowego. Mamy ogromną lukę mieszkaniową, którą SIM będzie w stanie w części uzupełnić - powiedział.

Lokatorzy, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 lub 25 proc. kosztów budowy mieszkania, spłacając regularnie czynsz będą mieli możliwość dojścia do pełnej własności po 20-30 latach.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS