Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 16.06.2021

"W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne". Wiemy, kiedy rusza program pilotażowy

1 października 2021 r. ruszy pilotażowy program korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury - podało Ministerstwo Finansów. Testowanie e-faktury potrwa 3 miesiące i będzie dostępne dla wszystkich chętnych przedsiębiorców.

Resort finansów podał, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. - Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne - dodał.

Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę 

Według ministerstwa, projekt już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem.

- W ramach konsultacji publicznych pozyskaliśmy aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy zwracali uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania - podano.

podatek podatki vat 1200.jpg
Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

- Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r. - dodano.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Przypomniano, że e-faktura będzie ustandaryzowaną forma dokumentu, przejrzystą i czytelną dla użytkowników. Jej wdrożenie sprawi, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tę nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Lista korzyści

Według ministerstwa, korzyści wynikające z tego rozwiązania to m.in.: szybkość zwrotu, bezpieczeństwo i wygoda, ponieważ e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

Resort dodał, że wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki - ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

PR24, akg