Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Stanisław Brzeg-Wieluński 21.06.2021

Premier o Via Carpatii: to będzie oś gospodarcza wschodniej Polski

Wokół drogi Via Carpatia powinny powstać nowe strefy ekonomiczne oraz strefy rozwoju technologicznego. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki, który wizytował jeden z placów budowy Via Carpatii w województwie lubelskim. Rząd liczy, że ta międzynarodowa trasa, pobudzi gospodarkę wschodniej części kraju.

Premier odwiedził plac budowy fragmentu międzynarodowej trasy na odcinku Lublin – Kraśnik. Ma on 42 kilometry długości. Jego budowa zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Szef rządu podczas dzisiejszej wizyty powiedział, że Via Carpatia powinna przede wszystkim stworzyć nowe miejsca pracy. Via Carpatia będzie biegła przez wschodnie województwa naszego kraju: podkarpackie, lubelskie, wschodnią część Mazowsza, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. 

Szef rządu potwierdził, że rząd będzie dążył do tego, by tak się stało. Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polski Ład przyciągnie kapitał, który posłuży między innymi do tworzenia nowych stref ekonomicznych na wschodzie kraju.

 - Wiedzy u nas nie brakuje. Mamy znakomitych naukowców, inżynierów, specjalistów od zarządzania projektami, takimi, jakie są tutaj właśnie potrzebne. Tworzenie innowacji to właśnie jeden z najważniejszych celów Polskiego Ładu – podkreślił premier.


droga szybkiego ruchu zdjęcie ilustracyjne
Kolejny odcinek drogi Via Carpatia. Minister infrastruktury o szczegółach inwestycji

Nowa trasa to nowa praca

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że droga ekspresowa S19, czyli Via Carpatia da wiele zupełnie nowych możliwości, a dla polskich firm i polskich rodzin zakończenie tej inwestycji będzie oznaczało utworzenie nowych miejsc pracy.

Zarówno premier, jak i towarzyszący mu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślili, że Via Carpatia stanie się infrastrukturalną i gospodarczą osią wschodu naszego kraju i zupełnie nowym, niezauważanym wcześniej europejskim korytarzem transportowym z północy na południe kontynentu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki coraz lepszej infrastrukturze drogowej Polska jest w czołówce europejskich krajów, pozyskujących w ten sposób zupełnie nowe inwestycje zagraniczne.

Na Via Carpatii zyskają także istniejące już firmy. Między innymi branża turystyczna, zarówno na południowym, jak i na północnym wschodzie kraju, która, dzięki dobrej infrastrukturze drogowej, będzie mogła liczyć na zwiększone zainteresowanie ze strony zagranicznych gości. Premier zwrócił uwagę, że trasa S19 będzie biegła przez wyjątkowo malownicze tereny naszego kraju – Warmię i Mazury, Podlasie, Lubelszczyznę i Podkarpacie.


1200_droga_shutterstock.png
Andrzej Adamczyk: budowę Via Carpatia poparły również Niemcy

Czym będzie Via Carpatia?

Via Carpatia połączy kilka krajów na osi północ – południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Polski odcinek będzie liczył ponad 500 kilometrów. Na całej długości będzie miał parametry drogi ekspresowej lub autostrady.

Polski odcinek rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy odcinek tej trasy ma przebiegać przez Rumunię. Będzie on miał ponad 1500 kilometrów długości.

 

 

 

PR24/Aleksander Pszoniak/IAR/sw