Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 15.07.2021

Maliny to polska specjalność, jesteśmy liderem UE. Rozpoczyna się sezon na te owoce

Rozpoczyna się sezon na maliny. Letnie odmiany są już oferowane na rynku hurtowym w Broniszach, można je też kupić na targowiskach i w warzywniakach. Ceny są zróżnicowane. Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w UE.

Najtaniej można kupić te owoce na rynkach hurtowych. W Broniszach w środę maliny sprzedawano w cenie 14-20 zł za kg i szybko zniknęły ze sprzedaży, już wczesnym rankiem zabrakło towaru - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.

grzegorz puda 1200 free tt.jpg
"Polska wieś będzie wzorem dla innych krajów". Grzegorz Puda o nowych projektach

Na lubelskim rynku hurtowym Elizówka maliny podrożały, we wtorek oferowano je w cenie 8-11 zł za 500-gramowy pojemnik. Województwo lubelskie jest największym w Polsce zagłębiem produkcyjnym malin, stąd pochodzi nawet 85 proc. krajowej produkcji tych owoców.

Ceny malin w tym roku będą wysokie

Ceny na bazarach, w warzywniakach i w sklepach są zróżnicowane - zależą m.in. od źródła zaopatrzenia; ponieważ są to owoce łatwo psujące się, na ogół marża jest dość wysoka.

Z analiz rynku hurtowego w Broniszach wynika, że tegoroczna cena (w 27. tygodniu roku, tj. od 5-11 lipca) wynosiła 15 zł/kg i była o ponad 20 proc. wyższa względem średniej wieloletniej (2011-2021). W ubiegłym roku była ona na poziomie 18,9 zł/kg, a rok wcześniej wyniosła 10,4 zł/kg.

Maciej Kmera zwrócił uwagę, że w tym roku, ze względu na niesprzyjającą pogodę, zbiory malin są opóźnione o dwa tygodnie, stąd pod koniec czerwca maliny były droższe niż rok wcześniej.

Według ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), ceny hurtowe malin w okresie 28-30 czerwca 2021 r. kształtowały się w przedziale od 18 zł/kg do 40 zł/kg. Najniższe ceny pod koniec czerwca uzyskiwano na rynku hurtowym w Bydgoszczy (od 18 zł/kg do 20 zł/kg) i Rzeszowie (od 20 zł/kg do 25 zł/kg), natomiast najwyższe ceny w hurcie płacono w Lublinie (40 zł/kg) oraz Łodzi i Wrocławiu (od 32 zł/kg do 40 zł/kg).

Zdaniem Bożeny Noseckiej z IERiGŻ, raczej trzeba się spodziewać, że ceny malin w tym roku będą wysokie. Przede wszystkim może zadecydować o tym bardzo duży popyt ze strony przetwórstwa. Jak zaznaczyła, przemysł nie ma zapasów malin i obecnie stara się pozyskać jak najwięcej towaru. Świadczą o tym wysokie ceny skupu. Ich skup rozpoczął się w ubiegłym tygodniu do 10 zł/kg za klasę ekstra, podczas gdy w ubiegłym roku płacono 5 zł/kg.

Trzecia po truskawkach i porzeczkach

"Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, większość zbiorów jest eksportowana, głównie do Niemiec" - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Największymi producentami malin są: Federacja Rosyjska, Meksyk, Serbia i Stany Zjednoczone. Udział naszego kraju w światowej produkcji malin w 2019 r. wynosił 9 proc. W Unii Europejskiej Polska jest liderem na rynku malin z 51 proc. udziałem w produkcji (dane za 2020 r.). Liczącym się producentem jest również Hiszpania i Portugalia.
Maliny - to trzeci pod względem skali produkcji, po truskawkach i porzeczkach, gatunek owoców jagodowych uprawianych w Polsce, z 23 proc. udziałem w zbiorach owoców jagodowych w 2020 r.

Areał uprawy malin w latach 2012-2020 kształtował się w przedziale 27-30 tys. ha. Według danych GUS zbiory malin w Polsce, w zależności od warunków pogodowych, wahały się od 76-78 tys. ton w nieurodzajnych latach 2015 i 2019, do 129 tys. ton w roku 2016. W 2020 r. zebrano 116 tys. ton malin.

Najwięcej malin uprawia się w województwie lubelskim. Zbiory w tym województwie w latach 2012-2019 stanowiły 71-85 proc. krajowej produkcji malin. Plantacje tych owoców znajdują się także w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim.

PR24.pl, PAP, DoS