Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Dydliński 11.08.2021

Miliony na poprawę komunikacji kolejowej w aglomeracji warszawskiej. Podpisano umowę ws. inwestycji

Nowy przystanek Warszawa Grochów, węzeł komunikacyjny na Gocławku, dodatkowe bezkolizyjne przejścia i zwiększenie dostępności do pociągów – takie mają być efekty podpisanej właśnie umowy na przebudowę odcinka Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych za ponad 420 milionów złotych jest realizowana z wykorzystaniem środków unijnych.

Zarządca sieci kolejowej podpisał z firmą Trakcja umowę na wykonanie robót na odcinku Warszawa Wschodnia Osobowa - Warszawa Wawer.

- Rozbudowa kolei aglomeracyjnej to zwiększenie roli najbardziej ekologicznego środka transportu. Krajowy Program Kolejowy zapewnia także lepsze możliwości sprawnych połączeń między miastami. Tworzymy bezpieczniejszą, dostępniejszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na lepsze warunki życia mieszkańców - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Na modernizowanym odcinku będzie nowy przystanek Warszawa Grochów w pobliżu szpitala na ulicy Szaserów. Kolej zapewni lepszy dojazd między innymi do osiedli i do kliniki. Wybudowany zostanie peron wyspowy z wiatą. Uruchomiony będzie system informacji pasażerskiej.

Na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska będzie nowy peron, a kładka nad torami zostanie wyremontowana i wyposażona w windy. Zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej.

shutt pociąg 1200.jpg
Międzynarodowe połączenia kolejowe sprzyjają klimatowi. Europa stawia na pociągi

Przystanek Warszawa Gocławek zbliży się do wiaduktu drogowego na ulicy Marsa. Powstanie nowy węzeł komunikacyjny łączący kolej z komunikacją miejską. Wybudowany zostanie nowy peron. Będzie przejście podziemne z pochylniami i schodami oraz dojściem na peron. Windy ułatwią dostęp na wiadukt.
Na stacji Warszawa Wawer peron zostanie przebudowany, a przejście podziemne będzie wyposażone w windy. Wiata peronowa zostanie odrestaurowana. Podobnie jak na pozostałych przystankach, dla podróżnych będzie zamontowany system informacji.

- Zwiększamy możliwości kolei w aglomeracjach. Także w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu. Podpisana dzisiaj umowa, z wykorzystaniem środków unijnych na prace na odcinku Warszawa Wschodnia - Wawer, zapewni sprawne podróże dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne na linii z Warszawy do Otwocka i Lublina - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. 

Na modernizowanym odcinku ważne są działania korzystne dla kolei i środowiska. Pięć nowych przejść podziemnych zwiększy bezpieczeństwo oraz istotnie ułatwi mieszkańcom komunikację w pobliżu linii kolejowej.

Rozbudowa sieci trakcyjnej

Modernizacja odcinka linii kolejowej numer 7 z Warszawy Wschodniej Osobowej do stacji Warszawa Wawer to pierwszy etap prac między Warszawą a Otwockiem. Będzie kompleksowa modernizacja dwóch torów oraz wybudowane dwa dodatkowe tory od Warszawy Gocławek do Warszawy Wawer. Zmodernizowane zostaną także tory na linii Warszawa Antoninów – Warszawa Gocławek przeznaczona dla ruchu dalekobieżnego. Przygotowane zostanie wyjście nowego układu torów od stacji Wawer do Otwocka, które będzie realizowane w kolejnym etapie. Prace będą prowadzone z zachowaniem ruchu pociągów.

Cztery tory między Warszawą Wschodnią a Otwockiem umożliwią rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Dzięki temu wzrośnie przepustowość i więcej składów będzie mogło kursować między Warszawą a Otwockiem i Warszawą a Lublinem. Oznacza to sprawniejsze, bardziej przewidywalne podróże w aglomeracji i na trasach dalekobieżnych. W ramach inwestycji przewidziano montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku.


PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md