Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 01.09.2021

Eurostat: bezrobocie w strefie euro dwukrotnie wyższe niż w Polsce

Tarcze antykryzysowe w Polsce przynoszą efekty – dzięki nim stopa bezrobocia w Polsce jest ponad dwukrotnie mniejsza niż w strefie euro. Jak informuje Eurostat, w naszym kraju wynosi ona 3,4 procent, w Eurolandzie – 7,6 procent.

Jak  poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 7,6 proc. wobec 7,8 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,7 proc.


Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,6 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,9 proc., wobec 7,1 proc. w poprzednim miesiącu.


rynek pracy 1200.jpg
Coraz lepsze dane z rynku pracy: mniej bezrobotnych, rośnie liczba osób aktywnych zawodowo

W Polsce stopa bezrobocia w lipcu wg Eurostatu – 3,4 proc.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,4 proc. wobec 3,6 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Warto przypomnieć, że w według GUS, stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,8 proc. wobec 5,9 proc. w czerwcu. Rośnie też liczba osób aktywnych zawodowo.

Dlaczego różne dane w GUS, a w Eurostacie

Inne wartości publikowane przez oba urzędy statystyczne wynikają z używania innej metodologii przy liczeniu osób bez pracy.


magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
"Lipiec piątym miesiącem z rzędu, gdy bezrobocie zmniejszało się". Znamy najnowsze dane resortu rozwoju

Eurostat opiera się na sprawdzeniu, czy osoby w wieku od 15 do 74 podejmują działalność zarobkową, uczą się lub pobierają emeryturę.

Zgodnie z definicją Eurostatu, za bezrobotnego uznaje się osobę bez zatrudnienia, która jest w stanie podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a poszukiwała jej aktywnie od przynajmniej czterech. Innymi słowy, wg Eurostatu bezrobotni to tylko te osoby, które szukają pracy.

Metodologia GUS jest prostsza, bo opiera się na liczbie osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy.

Ma to swoje złe strony, bo nie uwzględnia się czy bezrobotni poszukują zatrudnienia, czy może przychodzą do urzędu tylko po to, aby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne, a w rzeczywistości nie mają najmniejszego zamiaru zmiany swojego statusu.

PAP, GUS, Eurostat, jk