Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 08.09.2021

Mały reaktor jądrowy, zeroemisyjna kopalnia, farmy wiatrowe. Prezes KGHM o planach spółki

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że grupa zamierza wybudować mały reaktor jądrowy na własne potrzeby energetyczne, inaczej SMR (skrót z ang. - small modular reactor). 
Posłuchaj
  • Prezes KGHM Marcin Chludziński o planach inwestycyjnych i budowie reaktora jądrowego. (IAR)
  • Prezes KGHM Marcin Chludziński o planach inwestycyjnych spółki. (IAR)
  • KGHM jest światowym liderem w produkcji srebra. Mówi prezes spółki Marcin Chludziński. (IAR)
Czytaj także

W planach na najbliższe lata KGHM ma też otwarcie pierwszej na świecie kopalni zeroemisyjnej, rozpoczęcie produkcji srebra inwestycyjnego, zwiększenie pozyskiwania miedzi ze zużytej elektroniki i włączenie się w budowę farm wiatrowych na morzu - poinformował szef KGHM.

Posłuchaj
00:29 11284293_3.mp3 Prezes KGHM Marcin Chludziński o planach inwestycyjnych i budowie reaktora jądrowego. (IAR)
forum kghm 1200.png
Koronawirus nie zaszkodził KGHM. Miedziowy potentat z rekordowym zyskiem

Chludziński wyjaśnił, że małe reaktory jądrowe są na razie w fazie testowej. KGHM dzięki tej inwestycji chce zmniejszyć swoją emisyjność, a co za tymi idzie także koszty produkcji.

Posłuchaj
00:15 11284293_2.mp3 Prezes KGHM Marcin Chludziński o planach inwestycyjnych spółki. (IAR)

- Ta technologia jest testowana, ona będzie dopiero podlegała certyfikacji. My chcemy uczestniczyć w tym wyścigu, żeby sięgnąć po produkt, który już będzie dostępny na rynku. Dla nas jako firmy głównym celem jest pewna samowystarczalność energetyczna pod kątem neutralności klimatycznej pozyskanej energii elektrycznej - powiedział prezes KGHM.

KGHM uzyskał koncesję na wydobycie na nowych obszarach w województwie lubuskim. W Bytomiu Odrzański powstanie kopalnia zeroemisyjna.

Posłuchaj
00:25 11284293_1.mp3 KGHM jest światowym liderem w produkcji srebra. Mówi prezes spółki Marcin Chludziński. (IAR)

 

- Musimy ją zaprojektować od nowa, ale to jest możliwe. Kopalnia będzie wykorzystywała energię z odnawialnych źródeł, ale też będzie używała maszyn elektrycznych. Jest to złoże, które może być eksploatowane w perspektywie 20 lat, czyli duża przyszłość dla KGHM - wskazał Chludziński.

PR24, akg