Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Zakrzewski 19.09.2021

Dożynki Prezydenckie. Andrzej Duda: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

Przed południem w Warszawie rozpoczną się Dożynki Prezydenckie. Weźmie w nich udział para prezydencka oraz przedstawiciele ludzi wsi i Kół Gospodyń Wiejskich.

Prezydent Andrzej Duda, który był gościem TVP1, podkreślił piękno wieńców i koron dożynkowych, które do Warszawy dotarły z całego kraju i zagranicy, tradycyjnie zdobiąc dziedziniec Pałacu Prezydenckiego.

- Wieńce są cudowne, że aż trudno uwierzyć, że można było ręcznie tak misterną, wspaniałą, piękną, artystyczną pracę wykonać - powiedział.

Posłuchaj
00:26 11301823_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o roli wsi i rolników (IAR)

Wieńce dożynkowe wzbudzają szczególne zainteresowanie turystów oraz gości Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda wyjaśnił, że odkąd został prezydentem, zwycięski wieniec zawsze znajduje swoje miejsce w pałacu prezydenckim.

Andrzej Duda z okazji dzisiejszych dożynek złożył rolnikom życzenia, by Pan Bóg czuwał nad ich uprawami, klęski żywiołowe je omijały, a państwo wszechstronnie opiekowało się wsią.

- By rzeczywiście w każdym zakątku naszego kraju były stwarzane takie warunki do życia, żeby to zachęcało do mieszkania na wsi, żeby młodzi się nie wahali czy zostać na wsi, czy wyjeżdżać. Żeby te gospodarstwa przejmowali, rozwijali je i rozszerzali, unowocześniali, idąc za wszystkimi trendami dobrze pojętej nowoczesności. Tak, żeby żywność była, jak najwyższej jakości i żeby ziemia była jak najlepiej uprawiana - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że szczególną rolę w podtrzymywaniu i przekazywaniu tradycji wiejskich i ludowych pełnią Koła Gospodyń Wiejskich. Powiedział, że w ostatnim czasie po nowelizacji ustawy o Kołach, rozkwitła działalność dotychczasowych grup, wzrosła też ich liczebność oraz powstały nowe koła.

Dożynki Prezydenckie rozpocznie msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Potem na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego przemaszeruje barwny korowód z dożynkowymi wieńcami.

truskawki 1200.jpg
Polska jest drugim w Europie producentem truskawek. Zobacz, do ilu krajów je eksportujemy

Zielony ład

Prezydent zapytany w TVP, jak Europejski Zielony Ład może wpłynąć na polski sektor rolniczy, prezydent odparł, że nie można doprowadzić do sytuacji, w której rolnik "będzie czuł się ciemiężony".

Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zielony Ład zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.

Prezydent pozytywnie odnosił się do jednego z filarów polityki rolnej UE - "od pola do stołu", który ma wspierać rodzinne, mniejsze gospodarstwa. - Wydaje mi się, że to jest taka polityka, która może zostać bardzo dobrze przez polskich rolników wykorzystana i ja na to liczę - zaznaczył.

Czytaj również:

Wyraził też nadzieję, że polscy rolnicy wykorzystają swoje atuty i będą adaptować się do nowych warunków w rolnictwie. Jako jedną z szans dla polskich gospodarstw wymienił uprawy ekologiczne.

Prezydent pytany natomiast o propozycje dotyczące rolnictwa z flagowego obecnie programu rządu, Polskiego Ładu, podkreślił, że większość propozycji kształtuje się w toku rozmów z ekspertami także z Narodowej Rady Rozwoju.

- Dla mnie sprawą fundamentalną jest to, aby Polska była rozwijana równo - polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania - stwierdził Duda.

Pytany, jak wyobraża sobie dalszy rozwój polskiej wsi, wyraził przekonanie, że będzie się ona rozwijała różnorodnie - od mniejszych, rodzinnych gospodarstw po ogromne gospodarstwa.

- Należy dążyć do tego, żeby takie nie wielkie, nie ogromne, spore, ale nie ogromne, rodzinne gospodarstwo mogło funkcjonować, bo tam najczęściej jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - powiedział prezydent-

dz