Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 21.09.2021

Dochody z PIT i CIT dla samorządów. Skuza: żadna gmina nie odnotuje spadku poniżej prognozowanego poziomu

- Żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed "Polskim Ładem" – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza. Przypomniał też, że od roku 2023 w życie wejdzie reguła zapewniająca długookresową stabilizację dochodów samorządów w zakresie wpływów z udziałów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych.

- W 2022 roku, po wprowadzeniu "Polskiego Ładu" oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse jednostek samorządu terytorialnego, łączne dochody wszystkich samorządów z tytułu PIT i CIT - po uzupełnieniu o dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł - będą wyższe o 8,8 proc. od dochodów prognozowanych przez same jednostki przed ogłoszeniem "Polskiego Ładu" - powiedział wiceminister finansów.

Morawiecki Polski Ład 1200.jpg
Dodatkowe 8 mld zł i gwarancja dochodów dla samorządów. Premier przedstawił nowe rozwiązania Polskiego Ładu

Odporność na skutki zmian prawnych

Wiceminister Skuza dodał, że poszczególne gminy nie odnotują także spadku dochodów w stosunku do wcześniejszych prognoz.

- Przykładowo dochody Krakowa z PIT i CIT będą o 3,5 proc. większe od prognozowanych, dochody Warszawy o 1 proc., w przypadku Olsztyna będzie to o 11,7 proc., Częstochowy 8,2 proc., a dochody Nowego Sącza będą większe o 6 proc. - wyliczył wiceszef resortu finansów.

Przypomniał też, że od 2023 r. w życie wejdzie reguła zapewniająca długookresową stabilizację dochodów samorządów w zakresie wpływów z udziałów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Zgodnie z ta regułą, jeśli w danym roku budżetowym dochody samorządów z PIT i CIT miałyby spaść poniżej poziomu referencyjnego, to samorządy otrzymają dodatkową kwotę subwencji rozwojowej, co zrekompensuje te ewentualne ubytki w PIT. To ma spowodować, że dochody samorządowe będą mniej podatne na wahania cyklu koniunkturalnego i bardziej odporne na skutki zmian prawnych.

Zastrzegł, że na zmianach skorzystają zarówno mniej zamożne gminy, jak i te bogate. Mniej zamożne samorządy zyskają dzięki liczeniu subwencji wyrównawczej z uwzględnieniem bieżących dochodów z PIT i CIT. Dodatkowym zabezpieczeniem dla mniej zamożnych samorządów będzie tzw. kwota stabilizująca, która będzie chronić przed spadkiem subwencji wyrównawczej spowodowanej wprowadzaniem zmian prawnych pomniejszających dochody jednostek samorządu terytorialnego z PIT lub CIT.

Propozycje dla dużych samorządów

Subwencja rozwojowa będzie rozdzielona między wszystkie samorządy, dzięki czemu każdy z nich będzie mógł skorzystać ze zwiększonych środków na inwestycje. Kwota podstawowa subwencji będzie dzielona względem liczby ludności z uwzględnieniem kwoty minimalnej i maksymalnej, co oznacza, że każdy samorząd otrzyma co najmniej kwotę minimalną, co zapewni stały dopływ środków inwestycyjnych.

- Proponujemy również rozwiązania korzystne dla dużych i bogatych samorządów. Chcemy, by przekazywanie przez budżet państwa dochodów z PIT i CIT bazowało na prognozie ich wysokości w danym roku. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom także dużych samorządów, dla których wahania napływu środków z podatku PIT i CIT stanowią problem. Określenie z góry, przed rozpoczęciem roku budżetowego, kwot udziałów w podatkach, które nie zmieniałyby się przez cały rok jest na pewno korzystne dla jednostek samorządu, ułatwia planowanie i realizowanie budżetów. Pomoże to samorządom w precyzyjnym przewidywaniu dochodów, a co za tym idzie w lepszym gospodarowaniu środkami – wyjaśnił wiceminister finansów.

PR24.pl, PAP, DoS