Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 24.09.2021

Eksperci o sporze ws. Turowa: kopalnia nie powinna zostać zamknięta

Analiza ekonomiczna polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów i wyroku TSUE wymaga większej wiedzy na temat tego, o co naprawdę chodzi, czy negocjacje nie są przeciągane. Ale faktem jest, że kopalnia ta ma duże znaczenie dla polskiej energetyki i nie powinna być zamknięta – mówił w audycji "Rządy pieniądza" Adam Ruciński (firma BTFG).

Zdaniem Przemysława Ruchlickiego z KIG stosunki z czeskim sąsiadem powinny mieć dla nas, jako dla największego państwa w regionie, kluczowe znaczenie.

Eksperci o wyroku TSUE ws. kopalni Turów

Ekonomiści odnosili się do możliwych następstw wyroku TSUE ws. zamknięcia kopalni Turów i nałożonej na Polskę kary w wysokości 500 tys. euro dziennie za nie wykonanie tego żądania. Dziś kolejny dzień polsko-czeskich negocjacji.


PGE elektrownia Turów 1200.jpg
Kolejna runda rozmów w sprawie kopalni Turów. Zyska: Polska przygotowała bardzo korzystną ofertę

- Dla Polski najlepsze byłoby, abyśmy w ogóle nie mieli postępowania przed TSUE. Faktem jest jednak, że ono jest, ale jak w związku z każdym postępowaniem przed sądem nie znamy szczegółów. Posługujemy się doniesieniami w gruncie rzeczy politycznymi (…). Wchodzimy zatem do sporu, jak każdego między podmiotami gospodarczymi czy ludźmi, ale bez poznania szczegółów. I jest to szalenie trudne do oceny – podkreślał Adam Ruciński.


Posłuchaj
16:56 rzady-24.09.mp3 Analiza ekonomiczna polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów i wyroku TSUE wymaga większej wiedzy na temat tego, o co naprawdę chodzi, czy negocjacje nie są przeciągane. Ale faktem jest, że kopalnia ta ma duże znaczenie dla polskiej energetyki i nie powinna być zamknięta, mówili goście audycji "Rządy pieniądza"

Kopalnia bardzo ważna dla polskiego systemu energetycznego

Dodał, że trzyma kciuki za polską stronę w dalszych negocjacjach z Czechami, zaznaczając, że kopalnia Turów jest "szalenie ważna w polskim systemie energetycznym".

- Jestem jednak sobie w stanie wyobrazić, że Czesi nie wiedzieli co zrobić z partnerem, z którym negocjuje się od lat, a on gra na zwłokę. Jak przekonać takiego partnera, a jestem teraz adwokatem diabła, żeby zaczął poważnie rozmawiać, a nie zbywać, przeciągać w czasie. Podkreślam, że jestem sympatykiem tej kopalni, uważam, że jest ważna, że nie można jej zamykać – mówił Adam Ruciński.


tsue 1200 free (1).jpg
"TSUE jest narzędziem politycznym". Piotr Sak o sporze wokół Turowa

Odwoływał się do swoich doświadczeń biegłego sądowego, wskazując, że zdarza się, iż jedna strona cały czas deklaruje wolę negocjacji, siada do rozmów, ale stale je przeciąga. I wtedy trzeba jakoś ją zachęcić do bardziej energicznych działań.

Przemysław Ruchlicki - Polska powinna płacić kary za nie dostosowanie się do środka zabezpieczającego

W opinii Przemysława Ruchlickiego Polska powinna płacić kary za nie dostosowanie się do środka zabezpieczającego nakazanego Polsce przez hiszpańską sędzię w postaci zamknięcia kopalni Turów. Wskazanie, że pieniądze te moglibyśmy przeznaczyć czy to na zgodną z naszymi możliwościami transformację energetyki, czy chociażby ochronę zdrowia, której pracownicy domagają się więcej pieniędzy na płace i na organizację leczenia, uznał za demagogię.


krasnodębski PE free 1200.jpg
Prof. Krasnodębski o sprawie Turowa: można było oczekiwać, że zostanie przez instytucje UE wykorzystana przeciwko nam

- Doszliśmy do punktu sporu, w którym możemy jedynie minimalizować szkody. Jakby źle to nie zabrzmiało, to te 500 tys. euro dziennie to dla budżetu jest kwotą do udźwignięcia. Oczywiście można te pieniądze wydać lepiej i mądrzej. Nie mamy już jednak argumentów i możemy dojść do punktu, w którym inne państwa europejskie zaczną nam grozić sprawami przed TSUE z mniej lub bardziej uzasadnionych powodów, a za kulisami będą nam mówić: albo się dogadamy i nam zapłacicie, albo będziecie płacić Komisji Europejskiej – argumentował Przemysław Ruchlicki.

Według niego najważniejsze powinny być dla nas kontakty z sąsiadami nie ze względu na ich znaczenie geopolityczne, bo są to kraje dość małe, ale z powodu bezpieczeństwa politycznego.

Anna Grabowska, jk