Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 11.10.2021

''Całkowicie przekształcili badania doświadczalne.'' Nobel z ekonomii przyznany

Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley.

Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami". Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczni laureaci nagrody "całkowicie przekształcili badania doświadczalne w dziedzinie nauk ekonomicznych".

Inaczej niż w medycynie czy innych naukach, ekonomiści nie mogą przeprowadzać sztywno kontrolowanych badań klinicznych. Zamiast tego, eksperymenty naturalne wykorzystują rzeczywiste sytuacje do badania wpływu na świat, a podejście to rozpowszechniło się w innych naukach społecznych.


Związki przyczynowo-skutkowe

Urodzony w 1956 roku Card, który analizował od lat 90. wpływ pensji minimalnej, imigracji i wykształcenia na rynek pracy, został nagrodzony za "wkład w badania doświadczalne nad ekonomią pracy". Jego badania dowiodły, że wzrost płacy minimalnej nie pociąga za sobą wzrostu bezrobocia.

Eksperyment Carda dotyczący wpływu podwyżki płacy minimalnej w amerykańskim stanie New Jersey na sektor fast foodów na początku lat 90. spowodował rewizję konwencjonalnej tezy, że takie podwyżki zawsze powinny prowadzić do spadku zatrudnienia.

Czytaj także:
podatek1200.jpg
Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Innym razem badano wpływ posunięcia Fidela Castro z 1980 roku, który pozwolił wszystkim Kubańczykom chcącym opuścić kraj na opuszczenie go. Pomimo wysokiej migracji do Miami Card nie znalazł żadnych negatywnych efektów płacowych lub pracowniczych dla mieszkańców Miami o niskim poziomie wykształcenia.

Komisja zauważyła, że naturalne eksperymenty są trudne do interpretacji, ale Angrist i Imbens w połowie lat 90. rozwiązali problemy metodologiczne, aby pokazać, że można z nich wyciągnąć precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku.

Trzej badacze "wnoszą (do nauk ekonomicznych) nowe idee na temat rynku pracy i pokazują jakie wnioski można wyciągnąć z doświadczeń naturalnych w obszarze przyczynowo-skutkowym. (...) Ich badania rozciągnęły się na inne dziedziny (nauki) i zrewolucjonizowały badania doświadczalne" - głosi komunikat jury nagrody.

61-letni Angrist i 58-letni Imbens otrzymali nagrodę za wspólny "wkład metodologiczny do analizy przyczynowo-skutkowej".

- Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy - powiedział szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. - Ich badania znacząco poprawiły naszą zdolność do dawania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące związków przyczynowych, co jest wielką korzyścią dla społeczeństwa - dodał.

Połowa finansowej wartości nagrody przypadła Cardowi, a jej reszta została podzielona między Angrista i Imbensa.

Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.


PolskieRadio24.pl/ PAP/ Reuters/ mib