Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 26.10.2021

Powstanie obwodnica Strykowa. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Coraz bliżej do realizacji obwodnicy Strykowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę tej trasy. Inwestycja jest wpisana do programu budowy stu obwodnic w całej Polsce.

Za budowę będzie odpowiedzialna firma PORR. Projekt i sama budowa będzie kosztować ponad 65 milionów złotych. Trasa powstanie w ciągu drogi krajowej numer 32 i będzie miała trzy kilometry długości. Przed przetargiem GDDKiA przeznaczyła na tę inwestycję około 60 milionów złotych, ale żaden oferent nie zmieścił się w tej kwocie. Oferta PORR była najtańsza, choć ona także przekraczała założony budżet. Na realizację kontraktu forma ma 33 miesiące.

Obwodnica ominie Stryków od południa. Będzie to trasa o standardzie drogi krajowej. Na połączeniach obwodnicy z istniejącą drogą krajową pojawią się ronda.

Most w Kurowie.jpg
Bezpieczniejszy dojazd do Nowego Sącza. Otwarto most w Kurowie

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców

Nowa droga zostanie wybudowana na trasie pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim i Wolsztynem. Wyprowadzi ze Strykowa ruch generowany przede wszystkim przez bliskość węzła w Stęszewie na nowej drodze ekspresowej S5. Droga krajowa  32 prowadząca przez Stęszew łączy ekspresowe trasy S3 i S5. Dzięki obwodnicy poprawi się bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Strykowa, a także komfort jazdy w regionie.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy stu obwodnic. Jego realizacja przyczyni się również do powstania nowych miejsc pracy oraz rozwoju firm wykonujących inwestycje drogowe.

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Jak przebiega realizacja programu?

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania właśnie się rozpoczynają.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wszystkie obwodnice ujęte w programie powstaną do 2030 roku.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md