Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 12.11.2021

Fed ogranicza skup aktywów. Wzrost amerykańskich stóp procentowych na horyzoncie

Po miesiącach spekulacji na ostatnim posiedzeniu Fed rozpoczął ograniczanie programu skupu obligacji (o 15 mld USD miesięcznie). W sumie proces ten ma trwać do połowy 2022 r., ale prezes Jerome Powell jasno dał do zrozumienia, że tzw. tapering nie jest na autopilocie i może być zwiększany lub zmniejszany w zależności od warunków gospodarczych.

Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka amerykańska bardzo szybko, aczkolwiek nierównomiernie, podniosła się z zastoju spowodowanego pandemią wirusa COVID-19. Wyjątkowe transfery federalne napędzają spektakularny wzrost konsumpcji prywatnej, tak duży, że prawie dochodzi do jej przegrzania. W obliczu globalnego niedoboru części zamiennych i kłopotów z zatrudnianiem firmy mają trudności z zaspokojeniem popytu. Ceny znalazły się pod presją. Dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej nadszedł czas, aby zacząć wycofywać wsparcie monetarne.

Inwestorzy mogą się obawiać, że rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów oznacza, że podwyżki stóp są tuż za rogiem. Analitycy banku J.P. Morgan uspokajają w zeszłotygodniowej notatce: "Powell podkreślił konieczność zachowania cierpliwości oraz rozróżnił ograniczenie skupu aktywów i podwyżki stóp jako odrębne narzędzia polityki. Niemniej jednak rynek obecnie wycenia dwie podwyżki do końca 2022 roku i trzy kolejne w 2023 roku. My uważamy, że pierwsza podwyżka nastąpi pod koniec przyszłego roku, a do końca 2023 r. będzie ich mniej niż pięć oczekiwanych przez rynek".

Czytaj także:
shutt inflacja dolar 1200.jpg
Inflacja w USA na poziomie najwyższym od 30 lat. Wkrótce zacznie spadać?


Stonowane oczekiwania inflacyjne

- Inflacja bazowa znajduje się obecnie na poziomie najwyższym od trzech dekad i spodziewam się, że zanim się poprawi, będzie jeszcze gorzej. Przewiduję, że inflacja bazowa wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) zakończy rok na poziomie 4,3 proc. i pozostanie w okolicach 4 proc. do pierwszego kwartału 2022 roku. Następnie oczekuję, że inflacja spadnie dość gwałtownie w II i III kwartale i osiągnie poziom 2,15 proc. rok do roku pod sam koniec 2022 roku. Wynika to częściowo z faktu, że wiosną przyszłego roku znikną ekstremalne efekty bazowe. Na przykład, w przyszłym roku ceny używanych samochodów nie wzrosną o kolejne 40 proc. Wynika to jednak również z naszego założenia, że problemy po stronie podaży zostaną rozwiązane, a popyt na towary będzie na tyle umiarkowany, że wraz z zanikiem wsparcia fiskalnego uda się odbudować zapasy. Powinno to spowodować, że ceny dóbr trwałego użytku powrócą nieco do trendów sprzed pandemii z obecnych, dość wysokich poziomów - skomentował David Mericle z Goldman Sachs.

Grunt to przygotowanie

Rezerwa Federalna z powodzeniem przygotowała rynki finansowe na stopniowe zmniejszanie tempa skupu aktywów, unikając tym samym zawirowań rynkowych (tzw. taper tantrum), które miały miejsce w maju 2013 r. po wskazówkach Bena Bernankego, że tapering staje się coraz bardziej prawdopodobny.

Czytaj także:
shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
KE podnosi prognozy. W 2023 r. wzrost polskiego PKB najwyższy w UE

Tym razem wszystko poszło gładko, ponieważ Fed zaczął komunikować się z dużym wyprzedzeniem, a tempo redukcji powinno być stopniowe - tak, aby uniknąć zakłóceń na rynku w zakresie popytu i podaży - a co najważniejsze, podkreślono, że tapering nie jest ściśle powiązany z decyzją w sprawie stóp procentowych.

Najnowsze projekcje stóp procentowych członków FOMC (tzw. kropki) pokazują, że coraz więcej osób oczekuje spełnienia warunków uzasadniających podwyżkę stóp w 2022 r., ale tak naprawdę zależy to od tempa spadku stopy bezrobocia, a tym samym od wzrostu realnego PKB. Według analityków Banku BNP Paribas: ''Można spodziewać się pierwszej podwyżki stopy funduszy federalnych w czwartym kwartale 2022 roku, a następnie trzech kolejnych podwyżek w 2023 roku.''


Ta perspektywa powinna nieco podnieść rentowność obligacji skarbowych. Analitycy oczekują, że zmiany te będą miały globalne skutki uboczne, ponieważ rentowności obligacji rządowych w gospodarkach rozwiniętych są silnie ze sobą skorelowane ze względu na przepływy kapitałowe. Badania wykazały, że wahania skłonności do ryzyka wśród inwestorów na całym świecie w znacznym stopniu zależą od stanowiska polityki monetarnej USA. Emitenci i inwestorzy z rynków wschodzących, a także rynki akcji będą uważnie przyglądać się wszelkim zmianom w wytycznych Fed dotyczących stóp procentowych.

PolskieRadio24.pl/ Goldman Sachs/ J.P. Morgan/ BNP Paribas/ mib