Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Jasińska 29.11.2021

Koronawirus: nowe zasady dla podróżujących. Zobacz, co się zmieni

Wydłużona kwarantanna do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen - informuje Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski mówił także, że jest możliwość zwolnienia tych osób z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikrona - zapowiedział zmianę zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen.

- Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - do tej pory przypominam, że kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ. Dodał, że są to warunki, które mogą się zmienić wraz z rozwojem sytuacji. 

Powiedział również, że celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.

Dodatkowe rekomendacje

Z kolei główny inspektor sanitarny wyda jeszcze dzisiaj dwie rekomendacje dotyczące podróżujących z krajów i do krajów najbardziej ryzykownych, jeśli chodzi o wariant omikron - zapowiedział kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

- Po południu wydane zostaną przeze mnie dwa komunikaty. Jeden dotyczący rekomendacji dla osób przybywających do Polski z Afryki, a w szczególności z tych siedmiu krajów, które są wskazane na liście ECDC  i WHO jako najbardziej ryzykowne (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), jeśli chodzi o nową mutację omikron oraz rekomendację o niepodróżowaniu do krajów, w których ta mutacja występuje, w szczególności do tych siedmiu państw - zaznaczył podczas konferencji prasowej Saczka.

Szczegółowy wywiad epidemiologiczny

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu do powiatowych i wojewódzkich inspektorów sanitarnych zostały wystosowane polecenia, by we wszystkich przypadkach, gdy istnieje podejrzenie zakażenia nową mutacją, przeprowadzony był szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Ustalona ma być w tym wypadku lista kontaktów, a próbki pobrane do badania powinny być sekwencjonowane, aby precyzyjnie określić rodzaj mutacji.

- Jeśli okaże się, że to mutacja alertowa, wtedy (...) kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Również izolacja będzie czternastodniowa - powiedział Saczka. Zaznaczył, że także sanepid będzie decydował o wydłużeniu tego okresu, maksymalnie do 21 dni.

Karta lokalizacji podróżnego

Kierujący GIS przekazał, że wydał też decyzję o weryfikacji elektronicznych kart lokalizacji podróżnego.

- W tej chwili weryfikujemy od 15 listopada wszystkie karty lokalizacyjne pod kątem podróżowania z siedmiu krajów wskazanych na liście alertowej. Będziemy kontaktować się z osobami, prowadzić wywiad epidemiologiczny i nadzór epidemiologiczny. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z nową mutacją omikron, będziemy podejmować działania, które nie pozwolą na maksymalne ryzyko rozprzestrzeniania się nowej mutacji - powiedział Saczka.

Czytaj więcej:

nj