Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Sławomir Dolecki 01.12.2021

Miliony euro na inwestycje infrastrukturalne. Resort podpisał ważne umowy

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podpisali umowy na dofinansowanie strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Wśród nich są między innymi linie kolejowe, które tworzą element europejskiej sieci transportowej. Resort podpisał siedem umów.

Suma dofinansowania to prawie 50 mln euro. Największym beneficjentem jest zarządca sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe. PKP PLK podpisało cztery umowy. Dwie umowy na dofinansowanie, to projekty związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym, a jedna z zarządem portu morskiego w Gdyni.

Otwarcie frontu robót

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że dofinansowanie obejmuje przede wszystkim opracowanie dokumentacji projektowej kilku ważnych linii kolejowych. Chodzi między innymi o odcinki Kędzierzyn Koźle - Chałupki, Rzeszów Medyka, Opole - Groszowice - Jelcz - Wrocław Brochów. Dofinansowanie obejmuje także prace związane z dostosowaniem stacji Krzyż do parametrów stacji bazowej sieci TEN-T. To nazwa między narodowej sieci kolejowej w ramach europejskich korytarzy transportowych. Ireneusz Merchel podkreślił, że wszystkie te inwestycje są już w trakcie realizacji.

Projekty związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym, to budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi, a także prace studialne związane z projektowaniem kolei dużych prędkości z Warszawy do Poznania.

- Dzięki pozyskanym funduszom zostaną przygotowane do realizacji duże inwestycje infrastrukturalne, między innymi koleje dużych prędkości, inwestycje na liniach kolejowych, czy rozbudowa infrastruktury w Porcie Morskim Gdynia - mówił podczas uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Możemy mówić tym samym o otwarciu frontu robót dla wykonawców kolejowych i sektora morskiego w nowo otwartej perspektywie 2021-2027 - dodał.

Trzy obszary CEF

Instrument CEF, łącząc Europę, wspiera przede wszystkim inwestycje infrastrukturalne. CEF, to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która dokonuje wyboru projektów do dofinansowania w wyniku ogłaszanych przez siebie konkursów. Tylko najważniejsze w Unii Europejskiej projekty mają szansę otrzymać dofinansowanie.

CEF wspiera trzy obszary - sieć transportową, energetyczną oraz cyfrową. Polska jest największym beneficjentem CEF w Unii Europejskiej. W Polsce, łącznie z projektami zwycięskich spółek jest realizowanych 67 projektów, współfinansowanych z projektu Łącząc Europę. Wartość tych projektów, to ok. 31 mld zł.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS