Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 01.12.2021

Bankowa lokata bardziej opłacalna? Analizy ekspertów

Po raz pierwszy od bardzo dawna zaczyna rosnąć oprocentowanie depozytów. Jak podają analitycy HRE Investments - banki podnoszą stopniowo oprocentowanie lokat.

Według HRE nie powinno ulegać wątpliwości, że wyższe zwroty na lokatach są konsekwencją decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przypomniano, że grono to nieoczekiwanie w październiku zdecydowało o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 0,1 proc. do 0,5 proc.

Z kontynuacją tych zmian mieliśmy do czynienia w listopadzie. Tym razem podwyżka opiewała na 0,75 pkt. proc. W grudniu Rada znowu zbierze się, aby zadecydować o koszcie pieniądza w Polsce.

Czytaj także:

W ocenie analityków HRE spektrum możliwości jest bardzo szerokie.

Jakie przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty?

Większość obserwatorów rynku spodziewa się podwyżki - o od 0,5 pkt. proc. do nawet 1 pkt. proc. Pojawiają się jednak głosy, że Rada możne pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- Nawet jednak gdyby nieoczekiwanie stopy procentowe miały pozostać na niezmienionym poziomie, to i tak w kolejnych miesiącach czekałaby nas seria podwyżek oprocentowania w bankach. W efekcie docelowo można spodziewać się, że oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty zbliżyłoby się z okolicy 0,1-0,2 proc. do prawie 1 proc. - podano w analizie.

Czytaj także:

Najlepsze lokaty limitowane

- Póki co wciąż najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2-3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane - dla nowych klientów, na mniejsze kwoty czy krótki okres. Znacznie więcej propozycji znajdziemy już w przedziale od 1-2 proc. Stawiane przez banki wymagania w tej grupie są już mniejsze, a zdarzają się nawet oferty bez większych ograniczeń. Znacznie łatwiej znaleźć też w tej grupie rozwiązania, z których mogą skorzystać dotychczasowi, a nie tylko nowi klienci - wskazał ekspert HRE Investments Bartosz Turek.

PR24, akg