Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 30.12.2010

Cukrzycy nie odetchną z ulgą

Od czwartku obowiązuje nowa lista leków refundowanych.
Badanie poziomu cukru we krwi.Badanie poziomu cukru we krwi.Fot. PAP

Nie zostały na nią wpisane insuliny długo działające, oczekiwane przez diabetologów i chorych na niestabilną cukrzycę.

Leki dla diabetyków, takie jak insuliny ludzkie i analogowe krótko działające stanowią największą pozycje w budżecie NFZ na refundację leków. W 2009 roku fundusz wyłożył na nie ponad pól miliarda złotych. W tym roku budżet nie został jeszcze zamknięty.

Dwa dostępne na rynku rodzaje insuliny długo działającej mają być bezpłatne dla pacjentów, którzy zostaną objęci będącym w fazie tworzenia programem terapeutycznym. Na razie jednak - zanim program powstanie - leki będą odpłatne, tak jak dotąd, w 100 procentach. Założenia programu terapeutycznego dla diabetyków leczonych długo działającymi insulinami miały być gotowe do dziś, natomiast jego wprowadzenie ma potrwać kilka miesięcy.

Program będzie prawdopodobnie obejmował największą grupę pacjentów spośród dotychczas stosowanych programów terapeutycznych. Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński poinformował, że obecnie są finansowane 32 programy terapeutyczne dotyczące różnych chorób, w których stosuje się nowatorskie leki. W najmniej licznych, dotyczących chorób rzadkich, leczonych jest po kilku pacjentów. Natomiast w jednym z najliczniejszych, dotyczącym leczenia raka piersi, bierze udział około 3 tysięcy pacjentów. Chorych na niestabilną cukrzycę jest znacznie więcej, a ich liczba rośnie.

Szacuje się że na cukrzycę choruje około dwóch do dwóch i pół miliona osób, z czego znaczna część ma niestabilną postać cukrzycy. W tym przypadku sytuację chorego poprawiają insuliny długo działające, które zmniejszają ryzyko hipoglikemii, zwłaszcza nocnej, zapewnienie bardziej stabilnego poziomu cukru we krwi.

sm